Muži močí rychle, ženy stojí frontu před záchody. Tento jev je stejně známý jako nepříjemný. V Berlíně-Hasenheide byl u příležitosti Světového dne toalet představen feministický pisoár, „Missoir“. (Foto: Youtube)
Pokud jde o močení, ženy jsou znevýhodněny několika způsoby, říká zakladatelka berlínské společnosti „Missoir“ Laila Olvedi.
Minulý týden vyrazila na několik festivalů v Berlíně a Braniborsku, aby propagovala svou Missoir. Ženy podle ní musí častěji chodit na toaletu, například vyměnit tampon.
Muži mají na veřejných prostranstvích více záchodů než ženy: kromě uzavíratelných záchodů jsou zde totiž většinou pisoáry. Navíc jsou zdarma, zatímco ženy musí za veřejné toalety většinou platit.
„Proč muži mohou močit zadarmo a my ne?“ ptá se Olvedi. Ženy navíc většinou musí na festivalech nebo v klubech vystát dlouhé fronty.
„Mnoho žen se dokonce na koncertech zdrží pití, aby později nemusely čekat věky ve frontě na záchodě,“ říká Olvedi.
Když před pár lety stála ve frontě v nočním klubu, dostala Olvedi nápad. Proč ne pisoár pro ženy? Přemýšlela, jak by tato „Missoir“ měla vypadat.
„Když žena musí močit a není k dispozici záchod, přikrčí se za keřem. Přikrčit se kvůli močení je pro nás ženy nejpřirozenější poloha. Při podřepu se uvolní močový měchýř a je to nejlepší způsob, jak se vyprázdnit.“
Pro „Missoir“ použila Olvedi tradiční squat pisoáry, jak jsou známé například z Francie. Na rozdíl od klasické stojící toalety, kde je v podlaze díra pro velkou i malou potřebu, je Missoir určen pouze k močení. Moč odtéká podlouhlým nerezovým kanálem v podlaze, speciální uzávěr zajišťuje, že v moči nezůstává žádný zápach moči.
„Močový kámen vzniká ve spojení s vodou. Naše toaleta ale funguje zcela bez vody, takže není cítit žádný zápach,“ vysvětluje vynálezce.
Nad podlouhlým pisoárem je zábrana proti stříkající vodě, která zabrání stříkání močení na boty jako při močení za keřem. Boty zůstávají suché, i když se nad pisoárem nekrčíte příliš nízko.
Obsluha toalet si takříkajíc „koupila“ od vynálezce „Missoir“, který je od letošního léta v Hasenheide. Veřejné WC má jednu kabinu. „Missoir“ je však určen pro použití na festivalech a koncertech, kde jsou ženy odsouzeny stát fronty.
Pak se několik žen při močení přikrčí vedle sebe – jako muži v pisoáru. Nejsou zde žádné dělicí stěny. Laila Olvedi si o těchto „stydkých stěnách“, jak je sama označuje, nic nemyslí.
„Nechci, abychom se my ženy styděly za něco přirozeného. Proč bychom se měly stydět za menstruaci nebo močení?“
První missoir na festivalech jsou vizuálně přitažlivé. Osvětlení je příjemné, zdarma je deodorant a tampony, toaleta by se měla stát místem pohody, přeje si podnikatelka.
„Při močení vedle sebe si ženy začnou povídat, nejzábavnější dialogy vznikají na záchodě. Pozoruji, že některé dívky si nejdřív myslí, ehm, měli bychom to vážně dělat? A pak to udělají a jsou úplně nadšené!“
Určitě chvíli potrvá, než se „Missoir“ stane standardem na festivalech a koncertech. První organizátoři už ale nový záchodový systém zarezervovali.
Dobře přijat je také Missoir v Hasenheide. Přímo naproti je hřiště, do Missoir přijíždějí maminky s dětmi. Jsou rádi, že už nemusí posílat děti močit za keř, říká Olvedi. Běžkyně se krátce zastavila u Missoir. Ptáme se, zda ho už použila. „Ano, samozřejmě,“ říká mladá žena, to bylo také zcela bezproblémové.
„Je to tam čisté, nezapáchá a díky mřížce se nic nerozlije. To je podle mě skvělé. Problém máte, jen když najednou máte potřebu jít na „velkou“,“ vysvětluje.
„Tam se to nedá. Ale ta myšlenka přišla až potom. Naštěstí jsem se musela jen vymočit,“ směje se. „Přesně tak,“ říká Olvedi. „Ale Missoir nemá nahradit normální záchody s dveřmi.“
Zdroj: pz.cz