Zemi zasáhne další geomagnetická bouře. Varování vydal také Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) a očekává se, že bude trvat od půlnoci až do dnešního dne. (Foto: Flickr)
Intenzita bouře bude samozřejmě citelná zejména ve vysokých zeměpisných šířkách, kde bude pozorovatelná i polární záře.
Přestože očekáváme geomagnetickou bouři, nemáme se čeho obávat. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je bouře způsobena výrony sluneční koronální hmoty (CME) a slunečním větrem.
Ty se uvolňují z tzv. plum, kde vznikají chladnější skvrny. Sluneční vítr z nich proto uniká snadněji než z jiných oblastí a vysokou rychlostí žene elektromagnetické záření do vesmíru.
Nemusíte se však obávat, bouřka dosahuje v některých částech pouze prvního nebo druhého stupně G1 nebo G2, takže bude jen mírná. Ve vysokých zeměpisných šířkách může geomagnetická bouře způsobit výkyvy v elektrické síti a ovlivnit provoz satelitních zařízení. Na život na Zemi to však nebude mít zásadní vliv.
Geomagnetická bouře může mít různé projevy, což samozřejmě souvisí s tím, jak bude intenzivní. Průměrný člověk to nemusí ani cítit, záleží také na tom, v jaké zeměpisné šířce se nacházíte. Mezi projevy geomagnetické bouře patří například:
- polární záře
- výpadky proudu
- může být ovlivněno satelitní zařízení
- související výpadky internetu
Slunce se nyní blíží k fázi svého jedenáctiletého cyklu, kdy je nejaktivnější, a dosahuje tak svého slunečního maxima. Sluneční magnetické pole je v tomto období nejsilnější a aktivita je nejvýraznější.
Zdroj: sciencealert.com