Mohou nezletilé děti dát informovaný souhlas o blokaci puberty? Podle britského odvolacího soudu ano. Takový rozsudek pobouřil hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. Podle něj je rozhodnutí britských soudců dalším krokem západní civilizace k destrukci. (Foto: Flickr)

Ovčáček okomentoval páteční rozhodnutí odvolacího soudu, které zrušilo verdikt tribunálu nižší instance. V případu, který se táhne již rok, 24letá Keira Bellová žaluje kliniku Tavistock a nadaci Portman NHS, jež v Británii provádí tranzici dětí.

Bellová tvrdí, že před deseti lety ve věku 16 let, kdy začala na základě předpisu lékařů brát preparáty blokující pubertu, ještě nemohla vědět, co přesně dělá a jaké může mít léčba důsledky. Lékaři podle ní měli více oponovat jejímu rozhodnutí.

Vrchní soud tehdy stanovil, že je nepravděpodobné, aby děti mladší 13 let byly schopny poskytnout informovaný souhlas k lékům na blokaci puberty a děti ve věku 14 a 15 let podle něj nejsou schopné porozumět dlouhodobým rizikům a následkům tohoto rozhodnutí.

Nicméně v pátek odvolací soud dal za pravdu klinice Tavistock. Podle verdiktu je na lékařích, aby posoudili, zda je nezletilý pacient schopen pochopit důsledek svého rozhodnutí.

„Jsme si vědomi obtíží a složitostí tohoto problému, ale lékaři kliniky by měli důvěřovat svému úsudku a také vědět, jak důležité je získat informovaný souhlas,“ konstatovali soudci v rozhodnutí.

Klinika tento rozsudek uvítala. „Rozsudek potvrzuje, že je na lékařích, nikoli na soudcích, aby rozhodovali o způsobilosti dětí mladších 16 let souhlasit s léčbou,“ stojí v jejím prohlášení.

Naopak Bellová uvedla, že je rozhodnutím soudců zklamaná a bude žádat o odvolání k nejvyššímu soudu.

Ovčáček verdikt britského odvolacího soudu zapsal na seznam hříchů pokrokářů, kteří podle něj ničí západní civilizaci.

„Zločiny proti lidskosti. Vraždy nenarozených, euthanasie, ničení dětí chemií a nezvratnými operacemi. Ale ve veřejném prostoru raději řešíme peníze a blahobyt. Západní civilizace se sama zatracuje,“ míní hradní mluvčí.

Blokování puberty i hormonální léčba je možná i v Česku. Samotný operační zákrok je podle zákonu možný až od 18. roku života a doporučuje ho specializovaná komise na ministerstvu zdravotnictví.

Nedávno portál Lidovky.cz upozornil na to, že i v Česku roste počet dětí, kteří žádají o změnu pohlaví. Předseda Sexuologické společnosti Petr Weiss to připisuje především větší informovanosti populace.