9. září se prostřednictvím videa uskutečnilo 13. setkání vedoucích představitelů BRICS. Setkání se zúčastnili představitelé Indie, Číny, Jižní Afriky, Brazílie a Ruska. (Foto: Flickr)
Vedoucí představitelé uskutečnili hloubkové výměny na téma „15. výročí BRICS:
Provádění spolupráce BRICS a podpora kontinuity, konsolidace a konsensu“ a schválili Deklaraci z Nového Dillí ze 13. setkání vedoucích představitelů BRICS.
Posílení mezinárodní protiepidemické spolupráce je důležitým tématem setkání BRICS. Vedoucí představitelé pěti zemí vyjádřili svůj nesouhlas s politizací sledování původu viru a ochotu posílit spolupráci v oblasti veřejného zdraví a očkování a podporovat spravedlivý přístup k očkovacím látkám.
Čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) upozornil, že Čína pozitivně přispěla k podpoře spravedlivé distribuce vakcín a k posílení globální spolupráce v boji proti epidemii.
Čína poskytla více než 1 miliardu dávek vakcín a surových látek více než 100 zemím a mezinárodním organizacím a vyvine úsilí, aby do konce tohoto roku poskytla celkem 2 miliardy dávek vakcín.
V letošním roce si připomínáme 15. výročí spolupráce BRICS. Za posledních 15 let se mechanismus BRICS vyvinul v důležitou sílu udržující mír a stabilitu, pohánějící globální ekonomický růst a účastnící se globální správy.
Odhaduje se, že v roce 2020 představoval celkový hospodářský výkon těchto pěti zemí asi 24,42 % světa a celkový objem obchodu představoval 16,98 % světa.
Andrew Hammond, výzkumný pracovník Centra pro mezinárodní záležitosti, diplomacii a hlavní strategický výzkum na Londýnské škole ekonomické a politické vědy, napsal, že ve srovnání s obdobím před 10 lety se podíl zemí BRICS na globálním HDP zvýšil o více než 10 %.
Země BRICS akumulují nejaktivnější ekonomické síly světa a mohou hrát větší roli při vytlačování globální ekonomiky z bahna. Dodržování multilateralismu je také důležitou výzvou zemí BRICS.
Vedoucí představitelé pěti zemí znovu potvrdili svůj závazek prosazovat mezinárodní právo a cíle a zásady Charty OSN, zajistit ústřední úlohu OSN v mezinárodním systému a podporovat mnohostranný obchodní systém, jehož základem je WTO.