Americké vojenské velení v Pacifiku uvedlo, že během nedávného cvičení ruské válečné lodě pluly 43 až 63 km od Havaje, nyní však oblast opustily. (Foto: Youtube)

Prvním oficiálním potvrzením „incidentu“ byl článek v honolulském  Star-Advertiser. Bylo zde napsáno, že se jedná o maximální přiblížení ruských lodí na Havaj po dlouhé době.

„Ruská plavidla jsou v tranzitu na západ a nacházejí se mimo oblast operací na Havaji,“ vysvětlil v článku kapitán amerického námořnictva Mike Kafka , mluvčí indicko-tichomořského velení USA (INDOPACOM).

Americký portál The Drive také vzal komentář od tohoto amerického námořního důstojníka. Upřesnil, že během průchodu ruská flotila zůstala v mezinárodních vodách. Ale na otázku, zda americké ozbrojené síly varovaly ruské lodě, kapitán Kafka přímo neodpověděl.

„Přestože se nebudu věnovat naší taktice a postupům, mohu říci, že jednáme v souladu s mezinárodním právem a to samé očekáváme od Ruska,“ dodal.

Podle portálu byla tato návštěva ruských válečných lodí nejneobvyklejší ukázkou moci v tichomořské oblasti. The Drive již dříve napsal, že skupina lodí ruského námořnictva cvičila postup ničení skupiny letadlových lodí v Tichém oceánu. Jednalo se o velkou protiponorkovou loď Maršál Šapošnikov, víceúčelové hlídkové lodě Aldar Cydenžapov, Pantelejev a Loud. Manévry zahrnovaly také nejmenovanou ponorku ruského námořnictva a dvojici protiponorkových letounů dlouhého doletu Tu-142MZ, které byly doprovázeny stíhačkami MiG-31BM.

Je známo, že přibližně ve stejné době vzlétlo z letecké základny na Havaji tři stíhací bombardéry F-22A Raptor. Ruskou flotilu sledovaly také torpédoborce třídy USS Arleigh Burke a hlídková loď pobřežní stráže třídy Sentinel.

Na základě posledních zpráv byla taková reakce způsobena právě průjezdem lodí ruského námořnictva poblíž Havaje.

Americký populárně-vědecký časopis Popular Mechanics připomněl, že ruská flotila takové „výpady“ dělá jen zřídka. Raketový křižník Varjag naposledy zašel tak daleko, když v roce 2010 navštívil San Francisco. Autor článku věří, že tato návštěva je spojena s nadcházejícími rozsáhlými testy amerického systému protiraketové obrany. Simulovaná balistická raketa bude vypuštěna z pacifického kosmodromu na ostrově Kodiak v Aljašském zálivu. A interceptor raketa vzlétne z atolu Kwajalein v Tichém oceánu. Autor článku na stránkách Popular Mechanics dospěl k závěru, že pracovní skupina lodí ruského námořnictva je neobvykle velká a pravděpodobně má vyslat signál do Spojených států. Rusko se chce asi všem připomenout.

Zdroj: pz.cz