Vláda v tom má jasno. Jsou to lyžaři, běžkaři, dovolenkáři a samozřejmě taky Pražáci nakupující bio mrkve na náplavce. A pak ještě ti, kdo se procházejí městem s kávou v kelímku!
Šílená česká čísla jsou samozřejmě způsobena mnoha úplně jinými faktory, než jaké vymýšlí náš prezident a premiér. Uvádím příčiny katastrofy, které považuji za hlavní, a budu ráda za každé vaše doplnění.
Proč to tak nezvládáme?
1. Nezdravá česká populace
Podle britského výzkumu z roku 2017 je Česko nejnezdravější zemí na světě. I bez tohoto extrémního závěru je však jasné, že v mnoha nezdravostech obsazujeme přední světové příčky: pijeme hodně alkoholu, kouříme a přejídáme se koblihami. O to větší je chybou, že od jara sázíme všechno pouze na boj s jedním virem. Ve vládní strategii zcela chybí podpora zdraví a zdravotní prevence. Mnohé restrikce přitom zdraví dále poškozují.
2. Rok života ve stresu
Vyhlásili jsme válku viru – ale vypadá to, že je to spíš boj proti zdravým lidem a že největší oběti u nás jsou děti, dospívající a jejich rodiny. Výsledkem je rozdělení společnosti, nepohoda, děti bez školy, bez kroužků a bez kamarádů, rodiče bez práce nebo s prací a dětmi doma. Strach se valí z médií, od politiků a některých expertů, a to všechno se děje (narozdíl od mnoha jiných zemí) bez dostatečné ekonomické a společenské podpory. Důsledkem jsou krachy živností a kariér. A také oslabování imunity, která je tím nejdůležitějším co, pro ochranu před infekcí máme.
3. Špatná odborná rozhodnutí
· Aktuálně je to nedostatečné očkování těch, kdo to nejvíce potřebují. S tím souvisí, že jsou někdy zbytečně a možná i riskantně očkováni lidé, kteří nepatří do rizikových skupin nebo už nemoc sami zvládli.
· Od jara loňského roku to bylo nesmyslné nařízení nosit roušky všude, všichni a pořád, dokonce i venku. Toto rozhodnutí jen zvedlo vlnu odporu vůči nim, udavačství a nenávisti mezi námi, způsobilo falešný pocit bezpečí a oddálilo používání smysluplné ochrany mezi rizikovými.
· Až donedávna nebyla dostatečná ochrana rizikových skupin, například pomocí prioritního testování v lázních a domovech seniorů. Tato zařízení také měla být zásobena kvalitními ochrannými prostředky. Od podzimu měla být řešena suplementace vitamínem D.
• Nebylo řešeno omezení koncentrace lidí v rizikových prostředích, například cestou posílení spojů hromadné dopravy, rozšíření otevírací doby v obchodech, přesunem části nákupů na venkovní trhy. Ve skutečnosti se u nás dělal přesně opak.
• Chybně se omezuje pohyb a pobyt venku. Zavřená sportoviště a zakázané dětské hřiště, zákazy ježdění na hory a na chaty, zavřená lyžařské centra a honění běžkařů v Jizerkách, zakázané nákupy na trzích. To vše akorát navyšuje čas strávený uvnitř, kde je riziko přenosu mnohonásobně vyšší než na čerstvém vzduchu.
· Praktičtí lékaři mnohdy fungovali v omezeném režimu a ordinovali po telefonu, pacienta často ani neviděli. Ministerstvo zdravotnictví ani odborné lékařské organizace nepřipravili jasná doporučení a pravidla domácí léčby, včetně kritérií, kdy je třeba jet do nemocnice.
· Nedostatečná je podpora a terapie rizikových osob, které se léčí doma – třeba v podobě zásobení oxymetry a častější kontrolou po telefonu.
Český unikát
Ke všemu, co jsem uvedla, máme navíc chaotickou a neschopnou vládu. Restrikce nedokážou dodržovat ani ti, kdo je vydávají. Mnohým z nás škodí víc než virus, jsou nesmyslné a proto i nemožné je dodržovat dlouhodobě.
Po bitvě je každý generál
Pro všechny, kdo můj text přesně touhle větou odsoudí, upřesňuji, že od počátku pandemie jsou zde experti, kteří doporučují podporovat zdraví, vyhodnocovat přínos a rizika jednotlivých restrikcí, implementovat je na základě získaných dat, a hlavně soustředit se na cílenou ochranu potřebných místo bezhlavé buzerace a likvidace úplně všech. Upřímně je třeba dodat, že ani ty nejvyspělejší země, kde se pravidla dodržují, jako je třeba Německo, to až tak skvěle nezvládají – potácí se v měsíce dlouhých lockdownech, roušky nosí skoro rok a čísla jim zase jen rostou.
Jak je to možné? Co když nakonec budou bez ohledu na restrikce výsledky vyjádřené v počtu úmrtí na milion obyvatel skoro stejné? Co když je covid-19 jako vichřice, která skolí slabé? Co když je proto ochrana rizikových mnohem prospěšnější než plošné restrikce, roušky, testování, trasování a izolování zdravých lidí?
Margit Slimáková