Simulace japonského superpočítače ukázaly, že nošení dvou jednorázových zdravotnických roušek přes sebe má omezenou výhodu v blokování šíření viru přes jednu správně nasazenou roušku.
O výsledcích experimentu informovala agentura Reuters. Zjištění částečně odporují nedávným doporučením amerického centra pro kontrolu nemocí (CDC), že zdvojení roušek je lepší než jedna pro snížení dopadu koronavirové infekce na osobu.
Podle studie zveřejněné ve čtvrtek výzkumným gigantem Riken a Univerzitou Kobe vědci použili superpočítač Fugaku pro modelování toku virových částic od lidí, kteří nosí různé typy a kombinace roušek.
Použití jediné roušky chirurgického typu vyrobené z netkaného materiálu ukázalo 85% účinnost při blokování částic při těsném nošení kolem nosu a obličeje.
Přidání polyuretanové roušky k horní části zvýšilo účinnost až na 89 %.
Co se týče nošení dvou netkaných roušek, vědci to považují za zbytečné, protože se zvyšuje odpor vzduchu a na okrajích dochází k prosakování.
„Účinnost zdvojení zdravotnických roušek se nesčítá,“ napsali vědci v čele s Makoto Tsubokurou.
Celkově lze říci, že profesionální ochranné roušky typu N95 nejlépe chránily před infekcemi, následovaly netkané roušky, látkové roušky, a nakonec polyuretanové typy.
Výzkumný tým společnosti Riken již dříve pomocí superpočítače Fugaku simuloval, jak může vlhkost ovlivnit virovou kontaminaci a rizika kontaminace ve vlacích, pracovních prostorech a dalších prostředích.
Zdroj: reuters.com