Mezinárodní tým archeologů poprvé představil popis dosud neznámých skalních kreseb, které byly nalezeny v jeskyni v Tanzanii. Malby, zobrazující podivné postavy s obrovskými hlavami, mohou pozorovatele opravdu vyděsit. (Foto: M. Grzelczyk, Antiquity, 2021)
Výzkum byl uveřejněn v prvním letošním čísle časopisu Antiquity. Stručně se výzkum popisuje i v časopise Science Alert.
Zvláštní skalní malby byly objeveny v roce 2018, vědci však vyšli s pravdou ven o tomto objevu až teď.
K objevu došlo v přírodní rezervaci Swaga Swaga, která se nachází v centrální části Tanzanie. Zde výzkumníci nalezli dříve vědě neznámé kamenné úkryty, jeskyně a trhliny. Všechny byly uvnitř zdobeny skalními kresbami.
Místo nálezu dostalo název Amak´hee 4. Některé kresby zůstávají pro vědce skutečnou záhadou.
Nejvíc pozornost archeologů přitahují tři záhadné antropomorfní postavy s extrémně velkými hlavami, které se nepodobají těm lidským. Zajímavé je, že jsou spojeny do jedné kompozice.
„Tyto tvary připomínají centrální prohloubeninu v profilu buvolí hlavy, odkud se tyčí dva rohy, které se postupně ohýbají nad hlavou, plus zahnuté uši,“ uvádí se v článku.
Je známo, že na tomto území dávno žil národ Sandave. Tento národ je považován za potomky lovců a sběračů, kteří zde žili před nimi. Proto vědci prozkoumali kulturní tradice tohoto národa.
Ukázalo se, že v jejich kultuře i náboženství neexistoval kult spojený s buvolem, neexistovaly ani takové rituální tradice. Žádné zmínky o buvolech nebo lidech s hlavami buvolů, nebo takových, kteří by se mohli stát buvoly, nebyly nalezeny ani v jejich legendách a mýtech.
Faktem zůstává, že národ v některých svých rituálech používal buvolí rohy. Tento fakt však nemůže sloužit spojnicí s kresbami. Vědci se proto prozatím zastavili na verzi, že zvláštní postavy můžou zobrazovat „něco jiného“, například zvláštní pokrývky hlavy.
Mimochodem, zvláštní trojice není jediná svého druhu. Dříve, nedaleko od Amk´hi 4, v oblasti Kondoa, byly nalezeny dvě skalní kresby, které nápadně připomínají zmíněnou trojici.
Zdroj: sciencealert.com