26. ledna spolu vedli americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin první telefonní rozhovor od Bidenovy inaugurace minulý týden. Výpis jejich hovoru je znepokojivý, ale oficiální webové stránky obou těchto činitelů uváděly, že diskutovali o prodloužení dohody o kontrole jaderných zbraní New START na dalších pět let, než 5. února uplyne. (Foto: Wikimedia)
Ač Bílý dům uváděl, že také diskutovali o skandálu kybernetické špionáže SolarWind, o údajném ruském vměšování do amerických voleb v uplynulých letech, o ruském příspěvkovém skandálu v Afghánistánu a o nedávném zatčení protikorupčního bloggera Alexeje Navalného, tak Kreml se o ničem takovém nezmiňoval, což však neznamená, že se toho během hovoru nedotkli.
Bidenova administrativa ale spíše hlavně svým domácím posluchačům chtěla předvést, že nový prezident je na Rusko tvrdší než bývalý prezident Donald Trump, i když 45. prezident je v Rusku mnohými považována za toho nejvíce anti-ruského od konce Studené války kvůli roky trvajícím sankcím a stažení se z několika smluv o kontrole zbrojení.
Co se týče prezidenta Putina, tak jeho tým chce zdůrazňovat společné zájmy mezi oběma zeměmi, aby se pro globální dobro pokročilo se záchranou smlouvy Nový START. Ti radši nedělají povyk kolem oblastí nesouhlasu, aby se tak vyhnuli dodávání věrohodnosti věcem, které Kreml považuje za nepodložené konspirační teorie šířené za účelem domácí politiky.
Tím pro ně oba i svět v širším měřítku nejdůležitějším je, že žádná ze stran se nepokoušela naléhavé vyjednávání o prodloužení Nový START nad dalších pět let podmínit ústupky protistrany v této otázce.
Bidenova administrativa např. z těchto rozhovorů nezkoušela těžit narážkami, že žádná dohoda nebude možná, pokud se Rusko nepodvolí americkým požadavkům, aby bezpodmínečně propustilo Navalného z vazby, když byl po svém návratu zatčen za porušení podmínky z předchozího případu. Vysvětlení takového velice rozumného přístupu Bidenovy administrativy je takové, že chápe, že prodloužení Nového STARTU je i v národním zájmu USA, a tudíž by se s tím neměly hrát žádné politické hry.
Vysvětlení proč se bývalý prezident Trump stáhl z několika smluv o kontrole zbrojení a zjevně chtěl, aby Nový START uplynul bez prodloužení, pokud bude zase zvolen, byl kromě jiného vyprovokovat s Ruskem drahé závody ve zbrojení jak ze Studené války. Bidenův tým však vnímavě chápe, že Amerika si nemůže dovolit se takové zbytečné soutěže účastnit, natož v ní zvítězit, když ji doma zachvacuje daleko naléhavější krize.
Tím nejpalčivějším je potřeba zemi ekonomicky zotavit po zkáze způsobené pandemií COVID-19. Tým prezidenta Bidena s daleko většími politickými zkušenostmi než Trumpův tým dobře ví, že hrát takové hry znamená ohrožovat národní zájem USA.
Bidenův tým však této příležitosti prvního telefonního hovoru mezi vůdci stejně převážně k domácím politickým účelům využil k nátlaku na Rusko v nesouvisejících záležitostech. Jinými slovy spíše těžili ze šance symbolicky použít měkkou sílu, než aby měli v úmyslu dosáhnout něčeho, co pro ně má hmatatelný význam.
Kreml si na tom nepřihříval polívčičku děláním z komára této záležitosti velblouda tím, že by přímo odpovídal na pokusy uvedené v jeho výpise, když se raději rozhodl se zaměřit na tu nejdůležitější část hovoru – nouzové dojednání prodloužení smlouvy Nový START.
Prozatím, jak všechno naznačuje, bude dohody opravdu před jejím vypršením v únoru dosaženo. Obě strany to s ní myslí vážně, neboť chápou, jak by pro ně bylo kontraproduktivní, kdyby zabředly do nových závodů v jaderném zbrojení uprostřed globálního ekonomického krachu katalyzovaného epidemií COVID-19.
To vypovídá o pragmatismu obou vůdců, když staví stranou spoustu dalších neshod mezi nimi, jako jsou ty, které Bílý dům popsal ve svém výpisu z hovoru, proto aby se postoupilo s globálním dobrem zajištěním strategické stability mezi těmito dvěma jadernými supervelmocemi. Geopolitická soutěž mezi nimi v této záležitosti pořád zůstane ve hře, ale alespoň ji půjde lépe uřídit.
Andrew Korybko
AC24.cz je také na Facebooku , Twitteru , Telegramu a GAB.