Ruské vzdušně-kosmické síly připravily nezbytnou leteckou skupinu pro dodávky sil a prostředků, přidělených na pomoc Itálii v boji proti koronaviru. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany. (Foto: Facebook)
Podle informací rezortu prvních šest z devíti letadel již vzlétlo.
„V souladu s pokyny ministra obrany Ruské federace, generála armády Sergeje Šojgu, ruské vzdušné síly dokončily vytvoření nezbytné letecké skupiny pro dodávky sil a prostředků ruského ministerstva obrany, přidělených na pomoc Italské republice v boji proti koronaviru,“ praví se ve zprávě.
Ministerstvo obrany dodalo, že na vojenském letišti Čkalovskij v Moskevské oblasti bylo soustředěno 9 letadel Il-76 vojenského transportního letectva ruských leteckých sil, která byla v noci rychle přesunuta z Pskovské, Uljanovské a Orenburgské oblasti, a to s vyškolenými posádkami.
V sobotu ruský prezident Vladimir Putin v telefonním rozhovoru s italským premiérem Giuseppem Contem potvrdil svou připravenost okamžitě pomoci v boji proti koronaviru a nastínil její konkrétní parametry.
Letí nejzkušenější
Ministerstvo obrany Ruské federace uvedlo, že Rusko vysílá do Itálie osm mobilních týmů ruských vojenských virologů a lékařů, automobilové komplexy pro dezinfekci vozidel a území aerosolem a zdravotnické vybavení.
Rovněž rezort uvedl, že skupina asi 100 lidí, mezi které patří přední odborníci ruského ministerstva obrany v oblasti virologie, je připravena odletět do Itálie, aby pomohla v boji proti koronaviru.
„Skupina asi 100 lidí je připravena k odjezdu, mezi které patří přední odborníci ruského ministerstva obrany v oblasti virologie a epidemiologie, kteří mají významné mezinárodní zkušenosti s bojem proti epidemiím, spolu s moderním vybavením pro diagnostiku a provádění dezinfekčních opatření,“ stojí ve zprávě.
Podle ministerstva bylo na zmíněném vojenském letišti soustředěno a připraveno k odletu osm lékařských a ošetřovatelských týmů vybavených potřebným lékařským zařízením a pomůckami.
Ministerstvo uvedlo, že odborníci mají rozsáhlé zkušenosti s bojem proti šíření virových infekcí, s likvidací obtížné epidemiologické situace a s organizováním dezinfekce budov, konstrukcí a systémů příjmu vody.
„Většina z nich jsou přední odborníci ve svém oboru, přímo se podíleli na eliminaci ohnisek afrického moru prasat, anthraxu, vývoji vakcíny proti ebole a morovým vakcínám,“ uvádí se ve zprávě.
Zdroj: snews.com