Prioritou řecké vlády je nyní, na rozdíl od minulosti, zastavit migranty na své hranici s Tureckem. V rozhovoru pro ČTK to oznámil český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík. Snahu vlády podporuje drtivá většina obyvatel, kteří podle velvyslance pomáhají řeckým vojákům bránit hranice. „Toho jsme ještě svědky nebyli,“ říká Karfík. (Foto: Twitter)
Ačkoli se Řecku daří udržet situaci na hranicích s Tureckem pod kontrolou, celkový postoj Řeků k uprchlíkům se, podle Karfíka, změnil. V rozhovoru pro portál Echo24.cz uvedl, že donedávna Řekové na ostrovech uprchlíkům ze Sýrie pomáhali. Dnes jim ale dávají najevo, že je na ostrovech nechtějí.
„Dochází i ke konfliktům se zástupy nevládních a humanitárních organizací. O víkendu tam jedno zařízení lehlo popelem a asi to nebylo od cigarety. Zároveň na pevnině místní obyvatelé pomáhají pohraniční stráži a vojákům hranici chránit. Aktivita a angažovanost těch obyvatel je něco, čeho jsme ještě svědky nebyli. A podle průzkumů veřejného mínění 90 procent Řeků podporuje kroky řecké vlády,“ oznámil český velvyslanec.
K tomu ještě dodal, že i samotná řecká vláda se k migrační krizi staví nyní jinak než v minulosti.
„Zatímco minulá řecká vláda viděla svoji prioritu v redistribuci, v relokaci migrantů v Evropské unii, tak současná vláda má jako prioritu své politiky v této oblasti ochranu hranic,“ řekl pro ČTK.
Vzhledem k tomu, že v Řecku stále zůstává asi 115 000 migrantů z minulosti, je podle Karfíka nepravděpodobné, že by Atény požadavek na přerozdělení migrantů zcela opustily.
Novinářům uvedl, že se situace na řecko-turecké hranici dramaticky nemění. Jde o mírné zklidnění na pozemní hranici.
„To neznamená, že by ti lidé přes hranici nepřecházeli a nedostali se přes ni. Jsou jich ale desítky, nebo pár stovek. Kromě toho, že řecká vláda uzavřela hranici, také na jeden měsíc pozastavila azylové procesy. To je mimořádný krok,“ popsal Karfík, co se děje.