Turecko může reagovat na sankce USA kvůli nákupu ruských systémů protivzdušné obrany S-400, jde mj. o leteckou základnu Incirlik, uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. (Foto: AF.mil)
Leteckou základnu Incirlik v provincii Adana na jihu Turecka využívá americké letectvo.
„Zhodnotíme ten nejhorší scénář a přijmeme rozhodnutí. Zavedou-li USA proti Turecku sankce, může být nastolena otázka základen Incirlik a Kürecik,“ řekl Çavuşoglu ve vysílání televizní stanice A haber.
Radar včasného varování o raketovém útoku, který je součástí systému protivzdušné obrany NATO v Evropě, který je dislokovaný v Küreciku provincie Malatya na jihovýchodě Turecka, byl uveden do provozu na začátku roku 2012. Jeho fungování zajišťují vojáci Ozbrojených sil USA.
Dodávky nejnovějších ruských systémů protivzdušné obrany S-400, které způsobily krizi ve vztazích Turecka s USA, začaly v polovině července.
Podle slov tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana budou S-400 plně uvedeny do provozu v dubnu 2020.
Washington žádal, aby se Turecko transakce vzdalo a nakoupilo místo toho americké komplexy Patriot, vyhrožoval odročením nebo zrušením prodeje Turecku nejnovějších stíhacích letounů F-35 a také zavedením sankcí v souladu s CAATSA (zákon o odporu nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí). Ankara však odmítla ustoupit.
Minulý týden Çavuşoglu oznámil, že nákup ruských kompletů S-400 není politickou otázkou. Podle něj Turecko před dohodou s Moskvou chtělo nakoupit systémy protivzdušné obrany u Spojených států nebo Francie. V Paříži a ve Washingtonu však tyto prodej svých systémů do Turecka odmítli.
„Chtěli jsme koupit systémy od spojenců, ale oni je neprodali. Tak jsme šli jinam,“ vysvětlil Çavuşoğlu.
Kromě toho Ankara plánuje nákup další partii systémů S-400, pokud spojenci v NATO její žádost opět zamítnou.
V Turecku nadále doufají, že se jim podaří získat americké letouny F-35. V pondělí to prohlásil turecký ministr obrany Hulusi Akar. Dříve se spekulovalo, že by si Turecko mohlo pořídit ruské stíhací letouny Su-35 a Su-57.
Tuto možnost začátkem září na leteckém salónu MAKS 2019 v Rusku zmiňoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle Akareho rozhovory o nákupu ruských strojů jsou prozatím předčasné.
Zdroj: hurriyetdailynews.com