V bilaterálním obchodu mezi Ruskem, Íránem a Tureckem hraje americký dolar stále menší roli. (Foto: Flickr)
Írán a Rusko odešli od dolaru a nyní provádějí všechny transakce v místní měně, říká íránský guvernér centrální banky Abdolnaser Hemmati.
„Všechny naše finanční transakce s Ruskem jsou nyní vypořádány v národní měně obou zemí. Asi 30 až 50 procent obchodu s Tureckem je řešeno v místní měně a zbytek s eurem,“ řekl novinářům v Teheránu po schůzce vlády.
„Tento trend postupně odstraňuje dolar z obchodního cyklu a mnoho zemí je nyní připraveno obchodovat se svou místní měnou, aby USA náš obchod nemonitorovaly," dodal Hemmati.
V pátek USA uložily íránské centrální bance další kolo sankcí, ale analytici pochybují o jeho účinnosti, protože íránské banky jsou již odříznuty od amerického finančního systému. Ministerstvo financí USA uvedlo, že sankce byly proti íránské centrální bance, Íránskému národnímu rozvojovému fondu a Etemad Tejarate Pars Co.
Americký prezident Donald Trump uvedl, že sankce jsou vůbec nejvyšší uvalené na jakoukoli zemi, zatímco ministr financí Steve Mnuchin tvrdil, že Washington „odřízl všechny zdroje peněz pro Írán“.
Sankce uvalené bývalým poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem, který byl propuštěn tento měsíc, jsou součástí americké kampaně „maximálního tlaku“, aby Teherán dostal na kolena za jaderný program a vlivnou regionální roli.
Hemmati řekl, že nové sankce jsou „psychologickým“ pokusem, který by nic nezměnil.
„Faktem je, že máme vážné bankovní problémy, ale našli jsme jiné způsoby, jak naši práci dokončit," řekl.
„Myslím, že cílem re-sankce centrální banky je vytvořit psychologickou atmosféru. Nic nového se nestane a my uděláme svou práci, “dodal Hemmati. „Pokud nás potrestají čtyřnásobně, tak to nebude mít žádné nové účinky.“
Írán v budoucnu vytvoří obchodní, finanční a bankovní vztahy jiným způsobem než přes USA, uvedl guvernér bez dalších podrobností.
Celosvětová kampaň nabírá na síle, aby rozbila hegemonii dolaru. Velcí producenti ropy, jako je Rusko a velkoodběratelé Čína a Evropská unie požadují opatření k diverzifikaci světového obchodu od dolaru s cílem zmírnit vliv USA na globální ekonomiku. Rusko, které je sankcionováno USA, se snaží prodávat ropu v eurech a čínských jüanech. Venezuela a Írán, které jsou také sankcionovány USA, prodávají většinu své ropy v jiných měnách.
Devalvace dolaru by oslabila jeho status světové hlavní rezervní měny, oslabila by vliv Washingtonu na světový obchod a oslabila jeho schopnost vymáhat sankce vůči národním státům.
Začátkem tohoto měsíce ruské vysílání RT oznámilo, že Moskva plánuje vydat svůj první dluhopis denominovaný v juanu, protože země spolupracuje s Čínou na snížení závislosti na americkém dolaru. Peking a Moskva plánují jüanové dluhopisy od roku 2016, ale plán byl několikrát odložen. Podle RT nyní Rusko očekává, že do konce roku nebo začátkem příštího roku vydá první vládní dluhopisy v čínské měně, oficiálně nazývané renminbi.
Země po celém světě se stále více obávají Washingtonské globální závislosti na dolaru jako zbrani.
Irán je také ovlivněn prudkým poklesem své národní měny, rial dosáhl historického minima v loňském roce, kdy lidé zpanikařili a začali nakupovat cizí měny.
Před sankcemi byl kurz jeden dolar za 37 000 rialů, ale hned po sankcích vzrostl na 190 000. Hodnota riálu však posílila od září 2018, kdy centrální banka uvolnila více dolarů a úřady podnikly kroky proti nezákonným obchodníkům. Ve středu byl dolar na neoficiálním trhu prodáván za 11.250 rialů, beze změny od předchozího dne.
Hemmati řekl, že devizový trh je pod kontrolou vlády a popírá tvrzení „klid před bouří“. „Devizový trh máme plnou kontrolu. Trend vývozu neropných surovin pokračuje a stále probíhá dodávka měn prostřednictvím (integrované forexové platformy) NIMA.“
Zdroj: pz.cz, contra-magazin.com