O úřad asistenta amerického prezidenta pro národní bezpečnost se uchází minimálně deset lidí. Jsou mezi nimi zvláštní zástupci pro Írán a KLDR a také velvyslanci v Německu a Nizozemsku. (Foto: Flickr)
Bílý dům po demisi Johna Boltona uvažuje minimálně o deseti kandidátech na úřad asistenta prezidenta USA pro národní bezpečnost. Oznámila to CNN s odvoláním na zdroje.
Jedním z možných kandidátů na tento úřad je zvláštní zástupce USA pro Írán Brian Hook. Jak podotýkají zdroje televizní společnosti, má o tuto práci zájem a v Bílém domě je vítán.
Hook začal pracovat na ministerstvu zahraničí v době, kdy ministerstvo řídil Rex Tillerson, a zůstal klíčovým členem týmu, i když se stal ministrem zahraničí Mike Pompeo. Zcela nedávno Hook doprovázel prezidenta Donalda Trumpa a jeho staršího poradce a zetě Jareda Kusnera na cestě po Blízkém východě.
Druhým uchazečem je generálmajor americké armády v záloze Ricky Waddell, který byl dříve náměstkem prezidentova poradce pro národní bezpečnost. Opustil prezidentovu administrativu loni. Byl také blízký Trumpovu poradci v době prezidentské kampaně Johnu Kellymu.
Za dalšího uchazeče označuje CNN zvláštního zástupce USA pro Severní Koreu Stevena Bieguna. Zdroje televizní společnosti vytyčují jeho dobré vztahy s Pompeem a také zkušenosti z práce ve vedení Ford Motors. Média dříve oznámila, že se může Biegun stát velvyslancem USA v Rusku, sám ale tuto informaci vyvrátil.
O místo Boltona se uchází rovněž Rob Blair, poradce pro národní bezpečnost zástupce náčelníka štábu Micka Mulvaneyho, a Keith Kellogg, asistent pro národní bezpečnost viceprezidenta Mikea Pence. Podotýká se, že Blair má podporu ze strany Mulvaneyho a že Kelloggovo jméno zaznělo v diskusi o možných kandidaturách v Bílém domě.
Mezi možnými uchazeči uvádí CNN také velvyslance USA v Německu a Nizozemsku Richarda Grenella a Petea Hoekstru. Podle slov zdrojů televizní společnosti má Grenell také zájem o funkci prezidentova poradce pro národní bezpečnost. Hoekstra pracoval sedm let ve výboru pro rozvědku Sněmovny reprezentantů a pokládá se za zkušeného úředníka. Kromě toho je s jeho prací Trump spokojen.
Bílý dům projednává také kandidatury plukovníka americké armády ve výslužbě Douglase Macgregora a generála ve výslužbě Jacka Keanea. Jak podotýká CNN, Keane neoficiálně konzultoval Trumpa mj. v otázce jednání s teroristickým hnutím Tálibán (v Rusku je zakázáno). Zdroje přitom poukazují na to, že Keane může tento úřad odmítnout, dostane-li podobný návrh.
Desátým kandidátem je podle CNN bývalý náčelník Boltonova štábu Fred Fleitz. Televizní společnost dříve oznámila, že se ucházel o úřad ředitele národní rozvědky, tato informace ale nebyla potvrzena.
O tom, že poslal Boltona do demise, promluvil Trump večer 10. září. Podle prezidentových slov byl příčinou demise jeho nesouhlas s mnoha asistentovy návrhy. Bolton ze své strany prohlásil, že požádal o demisi sám. Zástupcem asistenta prezidenta USA pro národní bezpečnost byl jmenován Boltonův náměstek Charles Kupperman.
List The New York Times podotkl, že k Boltonově demisi došlo na pozadí jeho napjatých vztahů s Trumpem kvůli rozporům v politice vůči Íránu a KLDR. The Washington Post poukázal rovněž na jeho napjaté vztahy s ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Ten se později přiznal, že s Boltonem v mnohém nesouhlasil.
Včera Donald Trump informoval Boltona, že jeho služby již v Bílém domě nepotřebuje. Sdělil také, že s mnoha návrhy svého poradce silně nesouhlasil, stejný názor podle něj měli i ostatní lidé v administrativě. Jméno nového poradce pro národní bezpečnost prezident sdělí příští týden.
I informed John Bolton last night that his services are no longer needed at the White House. I disagreed strongly with many of his suggestions, as did others in the Administration, and therefore….
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 10, 2019