Polsko je prakticky jedinou zemí na světě, která bezpodmínečně plní všechny požadavky a rozmary Spojených států a mění se spíše jejich otroka, napsal trpce polský novinář Cesary Kowanda. (Foto: Youtube)
V publikaci Polityka uvádí, že americký viceprezident Mike Pence, který přijel do Varšavy místo Trumpa, se musel velmi potěšit: osvobodil „americké digitální giganty“ od daní a zakázal Polsku spolupracovat s čínskou koncernem Huawei. Na oplátku Polsko dostalo pouze verbální poděkování.
„Mnoho zemí světa počítá s názorem Spojených států, ale jen málo tak ochotně plní všechna očekávání Washingtonu. Návštěva amerického viceprezidenta Mika Pence ve Varšavě byla pro Američany úspěchem i ekonomicky. Ale pro Polsko – naprosto ne,“ uvedl polský novinář Cesary Kowanda v publikaci Polityka.
Skutečnost, že Spojené státy hájí zájmy svých společností, je již dlouho známa. Jejich skvělým mecenášem je velvyslankyně USA v Polsku Georgette Mosbacherová, která úspěšně lobovala za farmaceutickou společnost Genentech a Uber, velkého konkurenta taxikářů. Nyní, místo Donalda Trumpa, Mike Pence dorazil do Polska se specifickými požadavky. Určitě se vrátí do Washingtonu velmi potěšen, tvrdí autor, a to alespoň z dvou důvodů.
Mike Pence není tak přímočarý a tvrdý jako jeho šéf, ale ani on nehrál v diplomatických konvencích. Přímo poděkoval polské vládě za upuštění od myšlenky zavedení digitální daně, která by se vztahovala především na americké giganty, jako je Facebook nebo Alphabet, jehož majitel je společnosti Google. Poláci se tak dozvěděli, že jejich země opustila myšlenku, kterou před několika měsíci ocenil její předseda vlády Mateusz Morawiecki a která měla do polského rozpočtu ročně přivést miliardu zlotých.
„K bezpodmínečné kapitulaci došlo bez jediného výstřelu. Nejsme Francie, která navzdory hrozbám Američanů zavedla podobnou daň, a prezident Macron byl schopen dočasně přesvědčit Trumpa o své nevině,“ poukázal polský novinář.
Co se týče Facebooku, Googlu a Amazonu, již se nemusí starat o polské daně, zatímco návštěva Pence nebyla pro čínské koncerny Huawei příliš úspěšná. Polsko a USA podepsaly dohodu o vytvoření bezpečné sítě 5G – nejpokročilejší technologie přenosu dat. Ve skutečnosti se však nejedná o dohodu, ale americká instrukce, která požaduje, aby Polsko z tohoto procesu vyloučilo Huawei, který Washington považuje za nepřítele číslo jedna. Polsko udělalo něco, co se nejdůležitější spojenec USA, Velká Británie, neodvážil udělat, vysvětlil autor.
„Je dobré mít spojence, ale je špatné mít pána. Plníme všechny požadavky Američanů, ale co dostaneme na oplátku? Ne více než příslib bezpečnosti, za který už platíme, a vůbec ne málo. Přičemž v mezinárodní politice musíme znát svoji cenu. Strana „Právo a spravedlnost“ nás o tom již mnoho let přesvědčuje a obviňuje předchozí vlády, že uplatňovaly „politiku na kolenou“ vůči zahraničním partnerům. Přičemž situace, kdy zahraniční politik přijde a oznámí, jaké daně budeme mít a se kterými společnostmi nemůžeme spolupracovat, je otrocký postoj,“ dodal znechuceně polský novinář Cesary Kowanda v publikaci Polityka.
Zdroj: pz.cz, polityka.pl