Vladimir Putin není člověk, který ustupuje před provokací, zvlášť před přímou a smrtelnou, jako akce Turecka, jež sestřelilo ruský Su-24. Co může udělat Rusko, když bude jaksepatří nahněvané? Tuto otázku klade časopis Popular Mechanics. Ruský obranný komplex je „bledý stín Sovětského Svazu" a výdaje na obranu činí pouhých 12% amerických, tvrdí vydání. Mnozí na Západě považují ruskou vojenskou techniku za něco podřadného, s elektronikou sedmdesátých let minulého století, s nízkými výrobními normami, s nedostatkem prostředků na zlepšení situace. Dělá-li se něco kladného, pak, jak míní tito lidé, určitě to okopírovali na Západě.
Ve skutečnosti dokáže Rusko projevit novátorství v konstruování zbraní a občas v tom Západ předstihne. Čas od času přichází tato země se šílenými nápady, které nefungují, jako například zbraně řízené rozumem. Jenže stejně často vyvine Rusko zbraň, která nemá obdoby v USA, praví se v článku.
Rakety
Nikdo nemůže mít pochybnosti o ruské stavbě raket. Vždyť právě ruské rakety zajišťují pilotované lety k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) od roku 2011, kdy selhaly americké shuttly. Také vojenské rakety mají v Rusku bohatý rodokmen. V roce 1973 způsobily nové protitankové řízené proudové střely sovětské výroby, nasazené egyptskou pěchotou, vážné škody izraelským tankovým jednotkám jíž během prvního masového použití na bojišti. Ve stejném konfliktu roku 1973 způsobil ruský mobilní protivzdušný raketový komplex Strela spoustu reálných problémů izraelskému letectvu. Moc letadel sestřeleno nebylo, ale piloti byli nuceni změnit taktiku. Nasazení mobilních raket znamená, že letadlo nemá možnost volně létat a pátrat po cílech. Strela byla současnicí americké rakety . Oba komplexy mají tepelnou hlavicí a automatické navádění, oba zasahují létající objekty pouze po záměrné linii a míří na trysku motoru.
V roce 1974 přijalo Rusko do výzbroje zdokonalenou Strelu-3, jež dokázala zasáhnout terč na vstřícné linii. Američané dohnali Sovětský Svaz pouze v roce 1982, kdy vyvinuli protivzdušný komplex FIM-92 Stinger.
Ruské protivzdušné střely jsou dodnes působivé a hrozné, kvůli čemuž se mnozí dávno obávají možných dodávek komplexů S-300 Íránu. Existují také modernější a dokonalejší protivzdušné komplexy S-400. Je to nebezpečná zbraň. Vůbec není zastaralá. Ruští konstruktéři „mají zkušenosti z konstruování složitého vmontovaného programového zabezpečení, tolik důležitého pro radary a systémy radioelektronického boje," připomíná analytik Carlo Kopp.
Vzduch – vzduch
Rusko již dávno uplatňuje ve vzdušném boji koncepci salvové palby a nikoli jednotlivých odpálení, praví se v článku. Letadla jako Su-27 dokáží pojmout desítky řízených střel a vypustí najednou 2-3 kusy. Tyto střely mají různé naváděcí systémy — infračervený, radiolokační, díky čemuž jsou opatření pro vytvoření poruch a odchylek neúčinná. Zvyšuje to šance na zásah cíle. Střela s radiolokačním naváděním se dá odpálit spolu s další, samonaváděcí střelou, což zaručí zásah bez ohledu na vytvoření nepřítelem poruch.
Letecké rakety jsou rovněž na úrovni moderních požadavků. Ruská střela R-73 konstrukční kanceláře Vympel pro vysoce manévrovatelný blízký vzdušný boj dokáže zasáhnout cíl nejen zepředu a exploduje přímo před ní. Byla přijata do výzbroje v rove 1982 a brzy si experti NATO všimli, že poskytuje ruským letcům převahu v blízkém boji v porovnání s americkým ekvivalentem AIM-9 Sidewinder. Američané vyrobili stejné střely s odchylovanou samonaváděcí hlavicí pouze po 20 letech. Byla to první verze AIM-9X.
Pro boj na větší vzdálenosti (60 km a více) má Rusko jinou moderní střelu konstrukční kanceláře Vympel R-77. Její poslední verze je vybavena anténou s aktivní fázovanou mříží, která, podle konstruktérů, zajišťuje jí „nultý čas reagování na nečekaný manévr cíle." Střele R-77 říkají „Nemůže minout" a je zjevně dokonalejší než západní analog AIM-120 AMRAAM. War Is Boring píše, že „američtí vojáci nemají nic podobného, ani adekvátní obranu." Střela R-77 byla poprvé předvedena v roce 2013 a je celkem možné, že již byla zahájena její výroba.
V případě vypuknutí konfliktu budou americká bitevní letadla aktivně používat technologii stealth, která je činí neviditelnými pro radary a poskytuje jistou převahu. Rusové již samozřejmě dlouho pracují na technologiích odporu stealth, píše Popular Mechanics.
Například, ruský radiolokační komplex 55Ž6ME z roku 2013 má několik radiolokačních modulů, které fungují v různém vlnovém pásmu. Vyprojektovat letoun neviditelný v jedné vlnové délce je dost jednoduché, ale když se používá několika vlnových délek, práce je mnohem složitější.
Podivné věci
Rusové mají, ať už je to dobré nebo zlé, podivuhodnou schopnost vymyslet něco nečekaného, z ničeho nic, míní autoři článku.
Například raketa-torpéda Škval vytváří kolem sebe vzduchovou bublinu, což umožňuje snížit tření a dosáhnout překvapivé rychlosti pod vodou, 370 kilometrů za hodinu, tedy čtyřikrát více než rychlost jakékoli západní torpédy. Stejní konstruktéři pomohli vyvinout unikátní podvodní automat pro speciální jednotky. Američané v této sféře „podstatně zaostali." Toto nestandardní myšlení platí také v oblasti strategie. V roce 2012 napsal Putin článek pro Rossijskou gazetu o strategické vojenské rovnováze, v které vystoupil pro „vývoj zbraně založené na nových fyzikálních principech (paprskovém, geofyzikálním, vlnovém, genovém, psychofyzickém a dalších)".
Neznámé
Podle informace Popular Mechanics, odvysílala ruská televize v zprávách reportáž o tom, že Putin prý má v plánu vývoj ponorky bez posádky, která bude mít na palubě „špinavou" bombu o kapacitě 10 megatun. Dá se odpálit v blízkosti přístavního města, základny ponorek nebo jiného pobřežního objektu. V důsledku exploze pokryje oblak smrtícího radioaktivního prachu velké území. Zdá se, že hlavním cílem tolik neobvyklého dopravního prostředku je oklamání všemožných obranných protiraketových systémů, uzavírá Popular Mechanics.
Zdroj: cz.sputniknews.com