Už se jednoduše nedají více přehlížet. Důkazem je ledovec Okjökull, který se následkem zvyšujících se teplot v roce 2014 celkem vypařil z povrchu Země. Jak však píše Daily Mail, zdá se, že už brzy se dočkáme dalšího důkazu. V Arktickém oceánu by se totiž měl brzy roztát všechen led. (Foto: NAVY.line)
Přechod mezi polárním létem a zimou je obdobím, kdy se v Arktickém moři každý rok nachází nejméně ledu. Zdá se však, že tento září bude rekordní a Arktické moře bude bez ledu úplně. Stačí totiž nárůst globální teploty o 2 až 2,5 °C a i když se zdá, že to není mnoho, následky mohou být katastrofální.
Pokud zmizí v září všechen led, znamená to, že se během polární zimy bude těžší tvořit nový, přičemž nejvíce ledu by mělo být v Arktickém oceánu v březnu.
Od ledu jsou však závislé mnohé zvířata žijící v arktické oblasti, například tuleni či polární medvědi. Bez ledu zmizí i jejich prostor pro život a zároveň prostor, kde mohou vychovávat mláďat.
S hrozivou předpovědí přišli vědci z univerzity v Cincinnati a svá zjištění publikovali v časopise Nature Communications .
Díky vypracovaným klimatickým modelům a statistickým metodám se vědcům podařilo vypočítat teplotní rozdíl, který zapříčiní, že z minimální ledové pokrývky se stane během zmíněného přechodného období nebude žádná.
I bez zvyšující se teploty jsou změny způsobené přechodnými obdobími dramatické, stačí však 2 °C k tomu, aby se vychýlily do extrému. Výpočty například ukázaly, že pokud teplota stoupne o 1,5 °C, existuje 6 procentní pravděpodobnost, že bude Arktický oceán zcela bez ledu. Pokud však teplota stoupne o 2 °C, pravděpodobnost prudce poskočí až na 28 procent.
Zabránit drastickým změnám měla Pařížská dohoda o změně klimatu, která uvádí, že globální teplota nesmí stoupnout o více než o 2 °C. Zdá se však, že na výstrahy je už pozdě. Už nyní lámeme rekordy a v letech 2015, 2016 a 2017 byl zaznamenán prudký úbytek ledu.
Pokud budou klimatické změny pokračovat takovým tempem i nadále, v ohrožení se ocitnou nejen zvířata, ale i lidé, pro které je arktická oblast domovem.
Navíc i tak zdánlivě malá změna, jako je tání ledu, může vyvolat řadu dalších změn v klimatických vzorcích a ty mohou mít nedozírné následky. Změnit se může například způsob, jakým cirkuluje voda v oceánu.
Kromě toho, čím je teplejší, tím je méně ledu a čím je méně ledu, tím méně se odráží od povrchu Země sluneční radiace, což v konečném důsledku znamená ještě prudší oteplování.
Zdroj: dailymail.co.uk