Sankce evropských států paradoxně přispěly k rozvoji hospodářství v Rusku, prospívají i českému byznysu v zemi, řekl Daniel Růžička, manažer české firmy Mikenopa, která v Rusku poskytuje moderní technologie a související služby v hotelech a obchodních centrech. (Foto: PoR)

V rozhovoru pro iDnes.cz Růžička uvedl, že sankce Evropské unie Rusku paradoxně pomohly tím, že se země začala zaměřovat na vlastní výrobu a snižovat svou závislost na dovozu. I když podle něj ruská ekonomika cítí následky sankcí, pokračuje v rozvoji své nezávislosti.

„Po rozpadu SSSR došlo k privatizacím a k úpadku místní produkce a nejsnazším podnikáním bylo něco levně nakoupit a draze prodat. V tom by Rusko pokračovalo dál, nebýt embarga… Dnes je čím dál tím víc soběstačné, co se týká potravin – stát poskytuje podporu zemědělství,“ řekl.

Podle Růžičky ekonomická politika Ruské federace a zájem o zachování trhu přiměly řadu zahraničních společností lokalizovat svou výrobu v zemi navzdory tomu, že to vyžadovalo velké počáteční investice.

Pokračování v sankčním nátlaku na Rusko Růžička nepovažuje za politiku, která je v zájmu států EU, včetně České republiky. Podle něj je země tímto způsobem země tlačena „do náruče konkurence“, tedy Číny nebo Turecka. Růžička hned na začátku rozhovoru rovněž upozorňuje, že západoevropské země navzdory sankcím nepolevují v obchodu s ruskými partnery, protože „nespojují tolik politiku s byznysem“.

„…Česko se snaží důsledně dodržovat sankce a drží si politický odstup od Ruska, ale velcí evropští hráči tohle neřeší,“ řekl.

Co by českým podnikům v Rusku pomohlo?

Růžička je toho názoru, že po sametové revoluci Česká republika prosazovala orientaci na Západ a demonstrativně opustila své pozice v zemích bývalého SSSR včetně Ruska. Vzniklý prostor brzy zaplnily západní země. Podle manažera by v navázání obchodních vztahů pomohly českým podnikatelům v Rusku návštěvy na úrovni ministrů.

„Jenže jet na podnikatelskou cestu do Ruska je ministry vnímáno kvůli mediím spíše jako postih a nepopulární PR,“ dodává Růžička.

Podle něj by české úřady měly věnovat svou pozornost tomu, jak své podnikatele podporují Velká Británie, Francie, Německo či Itálie. Obchodní komory těchto zemí slouží jako kontaktní místo a mají centralizovaný sběr informací. Naproti tomu Česko je zastoupeno řadou institucí a agentur jako Czechtrade, Czechinvest, Czechtourism, Hospodářská komora ČR a různými regionálními komorami.

„Nejsme tak velká země, abychom si mohli dovolit tolik agentur a komor, kdy každá funguje jinak, spadá pod jiné ministerstvo, nedochází mezi nimi k výměně informací. Přístup by se měl sjednotit, zjednodušit,“ sdělil svůj názor Růžička.

Prodloužení protiruských sankcí

Na konci června EU oficiálně prodloužila ekonomické sankce proti Rusku. Platnost končí 31. ledna 2020. Vedení EU podpořilo toto rozhodnutí jednohlasně a Evropská rada ho vydala v písemné formě. Protiopatření se týkají finanční, energetické a obranné oblasti ruského hospodářství a zároveň produkce dvojího využití.

Vztahy Ruska se západními státy se zhoršily kvůli situaci na Ukrajině a kolem Krymu, který se znovu připojil k Rusku po referendu na poloostrově. Západ tehdy obvinil Rusko ze zásahu do vnitřních záležitostí a zavedl proti němu sankce. Moskva podnikla odvetná opatření, zahájila nahrazování importu a nejednou prohlásila, že je kontraproduktivní mluvit s ní jazykem sankcí. Rusko také nejednou prohlásilo, že není stranou konfliktu na Ukrajině a subjektem minských dohod o urovnání situace. V poslední době znějí v zemích EU stále hlasitěji názory ohledně nutnosti zrušení protiruských sankcí.

Zdroj: snews.com