Francie a Německo nemohou samostatně rozhodovat o migrační politice EU a ignorovat tak požadavky takových států jako jsou Itálie a Malta, míní italský ministr vnitra Matteo Salvini. List 20 minutes informuje o tom, že Itálie již nehodlá dál přijímat všechny migranty, kteří přicházejí do Evropy, zdůraznil italský vicepremiér. (Foto: Flickr)

List 20 minutes informoval o tom, že Salvini v dopise svému francouzskému kolegovi Christophovi Castanerovi psal o nutnosti revize pravidel výsadku migrantů zachráněných v Středozemním moři.

„Francie a Německo nemohou samy rozhodovat o migrační politice EU a ignorovat tak požadavky zemí vystavených největšímu tlaku, jako jsme my a Malta,“ napsal italský ministr vnitra Matteo Salvini v dopise Castanerovi. 

„Máme již po krk situace, kdy rozhodují výhradně Paříž a Berlín, Itálie již nehodlá přijímat všechny migranty, jež přicházejí do Evropy,“ okomentoval, podle 20 minutes, Salvini svůj dopis na Facebooku. 

List píše, že se názory evropských států na problémy migrace stále ještě liší. Na čtvrteční schůzce ministrů zahraničí EU se jim nepodařilo domluvit se na osudu humanitárních lodí, kterým odmítají právo na vylodění v Evropě migrantů zachráněných na moři.

Salvini v dopise Castanerovi napsal, že zástupci mnoha evropských států v Helsinkách zveřejnili svůj postoj, který je shodný s tím italským. Týkal se „ochrany vnějších hranic EU a Schengenského prostoru.“

„Mnozí kolegové podpořili návrh na změnu pravidel „pátrání a záchrany“, aby se zabránilo zneužívání zaměřenému na podporu nelegální a nekontrolované migrace,“ píše italský ministr vnitra. 

Itálie a Malta připravily, podle Salviniho, dokument věnovaný výsadku a založení středisek pro přijetí migrantů v zemích hraničících se zeměmi, odkud přicházejí. Tento text má být výchozím bodem zcela nové diskuse, tvrdí Salvini. List připomíná, že se příští schůzka ministrů bude konat v pondělí v Paříži. 

V pátek německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že zachraňovat migranty na moři je „nejen povinností, ale i zákonem humanity“. Sankce pro země, které se odmítají podílet na přerozdělování běženců, podle ní ale nejsou řešením.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas minulý týden v rozhovoru pro mediální skupinu Redaktionsnetzwerk Deutschland vyzval země Evropské unie, aby spojily své síly a vytvořily funkční systém přerozdělování žadatelů o azyl. Podle něj je nutné, aby po neúspěchu se zavedením povinných kvót země EU dobrovolně zřídily závazný mechanismus, pomocí něhož by si mezi sebou rozdělovaly migranty, kteří dorazí do Evropy mořskou cestou.

Maas zdůraznil, že se Německo hodlá postavit do čela této iniciativy a zaručit, že přijme pevně stanovený podíl migrantů, kteří byli zachráněni na moři. Podle něj spory o uprchlické kvóty nesmí bránit dohodě, která má zachránit migranty před utonutím ve Středozemním moři.

Mezitím kapitánka německé lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová, která je v Itálii vyšetřovaná za porušení zákazu vplutí do místních vod s africkými migranty, v rozhovoru pro německý deník Bild prohlásila, že Evropa musí převzít půl milionu lidí v Libyi a okamžitě je dostat do bezpečné země.

Racketeová zdůraznila, že Evropa má vůči Africe kvůli koloniální minulosti historickou odpovědnost. Přitom dodala, že v zemích, jako je Libanon nebo Jordánsko, je migrantů ještě více než v Evropě.

Zdroj: snews.com20minutes.fr