Podle odborníků bychom měli po slunění zapomenout na voňavá mléka po opalování plná chemikálií a upřednostnit přírodní gel z aloe vera. Jeho účinky jsou stále podceňovány přesto, že skvěle chladí a zklidňuje spálenou pokožku mnohem účinnější než mnohé propagované výrobky. (Foto: PDP)
Mnozí dermatologové se shodují v tom, že při léčbě sluncem spálené pokožky bychom měli sáhnout po přírodním aloe vera.
Navzdory údajnému nedostatku vědeckých důkazů, které by podpořily jeho používání, mnozí zdravotníci ho vřele doporučují právě na zklidnění podrážděné pokožky. Obzvláště vybíraví a opatrní bychom měli být i při koupi produktů po opalování.
"Většina z nich má sice svěží vůni, ale to je všechno," říká dermatoložka Michaella Bolderová.
"Obvykle mají hustou konzistenci, jsou plné chemikálií a doslova ucpou póry na pokožce."
Aloe vera je přitom vzhledem ke své léčebné vlastnosti velmi dlouho považovány za velmi účinný prostředek, který pomáhá zregenerovat pokožku.
"Díky svému okamžitému chladícímu účinku jde io velmi účinný prostředek v péči po opalování," uvedla Lorraine Shrivener z kliniky Eden Skin Clinics.
"Za ty roky můžeme aloe označit jako důvěryhodného zachránce pleti."
Odbornice doporučuje zejména použití čistého gelu, který umožňuje pokožce zbavovat se tepla. Mastné krémy totiž pokožku rozpálí a udržují její teplotu.
"Aloe vera je tradiční bylinný lék, který snižuje symptomy spálení sluncem," vysvětluje Dr. Ross Perryové z Cosmedics UK a GP Dr. Ross Perry.
"Zajímavé je i to, že to dosud nepotvrdily žádné oficiální vědecké důkazy a přesto všichni víme, že jde o účinný chladicí prostředek," říká o rostlině, o níž je zmínka již v Ebers Papyrus ze 16. století před naším letopočtem a v knize Naturalis Historia z poloviny prvního století našeho letopočtu.
Jenže většina odborníků vzápětí připomíná, že nejlepším způsobem, jak se vyhnout spálené pokožce je vyhýbání se Slunci. Jeho záření je totiž z roku na rok agresivněji a počet pacientů z melanomem neustále narůstá.