Cílem nedávného amerického úderu na výcvikový tábor teroristů v Idlibu byli podle Telepolisu vůdci al-Káidy, kteří soupeří s hlavou teroristů Džabhat an-Nusra.
Publikace uvedla, že Spojené státy se dlouhodobě zdrženlivě chovají vůči militantům An-Nusry, což vyvolalo zejména spory mezi Spojenými státy a Ruskem během bitev o Aleppo.
Minulou neděli americké síly napadly Idlib. Přičemž je vzdušný prostor v regionu kontrolován Ruskem, uvedl Telepolis. Moskva popírá, že by akce americké strany byla výsledkem dohod dosažených mezi Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem na summitu G20.
Přinejmenším je třeba vycházet ze skutečnosti, že Spojené státy varovaly ruskou stranu před hrozícím (aptrně raketovým) úderem. Podle prohlášení amerického velení byl cílem úderu výcvikový tábor teroristů al-Káidy, kteří plánovali útoky mimo Sýrii. Odborníci se domnívají, že to byl jeden z důvodů pro americký úder v ruském prostoru. Druhým důvodem bylo, že mezi cíli byli vůdci al-Káidy, což umožňuje podle předchozích dohod zásah USA.
Podle Telepolis, prohlášení amerického velení říká, že „severozápadní Sýrie zůstává útočištěm, ve kterém vůdci al-Káidy provádějí teroristické aktivity a plánují útoky mimo oblast, včetně západních zemí".
Argumentace americké strany se tak prakticky neliší od argumentů syrské vlády, která odůvodňuje své vojenské operace v regionu bojem proti odnoži Al-Káida – Džabhat an-Nusra.
Publikace zároveň zdůraznila, že v důsledku „podivného“ amerického úderu byli zabiti militanti, kteří byli v opozici s vůdcem Džabhat an-Nusry Muhammadem al-Golani. Obhajovali rozšiřování akcí organizace mimo Sýrii a byli také proti spolupráci s Tureckem, s čímž vedení an-Nusry nesouhlasí a chce se prý omezit jen na Sýrii (reps. Idlib).
Současné vedení Džabhat al-Nusry se nyní aktivně snaží zbavit al-Káidy, poznamenal Telepolis: snaží se vytvářet dojem, že jsou syrští revolucionáři bojující proti silám Bašára Asada a že údajně nemají žádný vztah k teroru al-Káidy.
Zdrženlivost USA ve vztahu k Džabhat an-Nusra se projevila již dříve – například když se Moskva a Washington hádaly o vztahu amerických sil s džihádisty an-Nusry v Aleppu. Bylo také pozoruhodné, že vůdce an-Nusry, al-Golani, mohl v Idlibu snadno veřejně promlouvat k médiím.
Skutečné poselství úderu amerických sil vyvolává pochybnost, protože operace měla neobvyklou povahu. Není také jasné, komu byla taková zpráva určena, poznamenal publikace. Nicméně ke sporu teroristů, do kterého vstupují USA, Telepolis na adresu Džabhat an-Nusra dodal: „Je to stále stará škola al-Kajdy. Novější a zručnější.“
Zdroj: heise.de