Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Podle ministra se dron, který vzlétl ze Spojených arabských emirátů (SAE), nacházel v íránském vzdušném prostoru a uvedl souřadnice, kde byl sestřelen. K tweetu přiložil ručně nakreslenou mapu s dráhou dronu.
„V 0:14 americký dron vzlétl z SAE v neviditelném režimu (pozn. nejspíše s vypnutým identifikačním transpondérem) a narušil íránský vzdušný prostor. Byl zasažen v 04:05 na souřadnicích (25°59'43"s. š., 57°02'25"v. d.) nedaleko Kumobaraku,“ napsal na Twitteru šéf íránské diplomacie.
Zaríf dále obvinil Spojené státy z ekonomického terorismu, tajných operací proti Íránu a narušování hranice. Dále oznámil, že hodlá věc předložit OSN.
„Nechceme válku, ale budeme vytrvale bránit své nebe, zemi a vodní prostor,“ uvedl Zaríf. „Předložíme tuto novou agresi OSN a ukážeme, že USA o mezinárodních vodách lžou,“ doplnil.
Ve čtvrtek Íránské revoluční gardy oznámily, že se jejich systémům protivzdušné obrany podařilo sestřelit americký bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk.
Podle Íránců se stroj dostal do íránského vzdušného prostoru a byl sestřelen nedaleko Kumobaraku v provincii Hormuzgán, která leží asi 1200 km od Teheránu. Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že aktivity sestřeleného dronu byly provokační.
Americké velení CENTCOM sestřelení stroje potvrdilo, ale trvá na tom, že byl dron v mezinárodním vzdušném prostoru. „Americké drony nad íránským územím nebyly,“ prohlásil zástupce CENTCOMu a kapitán Bill Urban.
Sestřelení amerického dronu včera na Twitteru okomentoval i americký prezident Donald Trump, který uvedl, že Írán udělal velkou chybu. Novinářům ale později řekl, že íránské síly dron mohly sestřelit omylem.
V pátek americký list The New York Times oznámil, že podle jeho informací Trump nařídil letecký a raketový útok proti Íránu, ke kterému mělo dojít v noci na pátek, ale na poslední chvíli ho zrušil.
Když byl útok odvolán, americké letouny již byly údajně ve vzduchu a lodě na svých pozicích. Žádnou střelu ale neodpálily. Za cíle si Američané vybrali například radar a raketové baterie.
Zdroj: tehrantimes.com