Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Klip s tímto problematickým sdělením začal cirkulovat na sociálních médiích.
„V tomto okamžiku si nemyslím, že máme doklady o tom, že by nějaká vakcína mohla být brána za věrohodnou, že lidem zabrání v šíření infekce a v jejím přenosu.“
Samozřejmě, že bližší pohledy na výzkumy zveřejněné Pfizer a Moderna ukazují, že ty studie ve skutečnosti netestovaly, zda vakcíny opravdu brání přenosu viru; cílem zkoušek bylo zjistit, zda očkovaní pacienti vykazují symptomy COVID v míře, která je podstatně nižší, než lidé, kteří očkováni nebyli. To je tak všechno. Ač by ta data šla brát jako náznak, že míra přenosu bude nižší, tak je to zjevně jen hypotéza.
Na twitteru někteří ten komentář kárali.
Doktor se uchýlil k vysvětlování, že neexistuje žádný důkaz poukazujíc, že ti, kdo byli očkováni, nebudou hrozbou, když budou cestovat do cizí země, řekněme Austrálie s nízkým výskytem COVID.
Kvůli tomu by mohlo pomoci, kdyby WHO poskytla nějaké objasnění, které lze brát jako poskytnutí o dost většího kontextu k vysvětlení tohoto prohlášení.
My ale máme podezření, že to neudělají.
Proč? No, možná protože by takový kontext mohl podvrátit tvrzení činitelů určitých vlád, že neexistuje absolutně žádný důvod ke zpochybňování účinnosti a že existují potenciální vedlejší účinky (jak dlouhodobé, tak krátkodobé) spojené s novými vakcínami na COVID-19.
Zdroj: reformy.cz