Na konci oslav 75.výročí D-Day v anglickém městě Portsmouth se kancléřka Merkelová a americký prezident Trump sešli na krátkém jednání. (Foto: Youtube)
Zvláště pozoruhodná je scéna při příchodu. Merkelová a Trump si před připravenými novináři nepotřesou rukama a ani se nestaví na tiskovou fotografii. A co více: Trump odmítá jakýkoliv kontakt s Merkelovou.
Německá kancléřka tam stojí jako školačka, váhá, udělá krok směrem k Trumpovi, znovu váhá. Mezitím ji Trump ignoruje podle všech pravidel diplomatického umění. Nakonec se oba posadí.
Vztah mezi Trumpem a Merkelovou
Až donedávna nebylo jasné, zda se setkání mezi Merkelovou a Trumpem v Portsmouthu vůbec uskuteční. Vztah mezi kancléřkou a prezidentem je již dlouho špatný – Merkelová znovu a znovu kritizuje Trumpovu politiku nacionalistického uzavření trhu a Trumpovo odmítnutí řešení mnohostranných konfliktů.
Drobné nesrovnalosti byly také patrné v podrobnostech o délce jednání. Podle německé strany trval rozhovor asi 20 minut. Naproti tomu Bílý dům potvrdil jen deset minut. Podle německé strany během krátkého rozhovoru se konverzovalo o Libyi a západní Africe.
Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že Trump a Merkelová diskutovali o současné situaci v Libyi a o zhoršující se situaci v západní Africe. Dohodli se, že budou pokračovat v rozhovorech na summitu G20 koncem tohoto měsíce v japonské Osace. Rozhovoru se zúčastnil také Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton a ředitel Úřadu pro správu a rozpočet USA Mick Mulvaney.
Merkelová na Harvardu mluvila proti nacionalistické a protekcionistické politice
Merkelová minulý týden byla v USA, ale k setkání s Trumpem nedošlo. Minulý čtvrtek kancléřka přednesla projev k absolventům americké elitní Harvardské univerzity v Cambridge v Bostonu. Merkelová se ostře distancovala od nacionalistické a protekcionistické politiky Trumpa, aniž by uvedla jeho jméno.
Naposledy se Merkelová setkala s americkým prezidentem začátkem prosince na okraji summitu G20 v Buenos Aires na osobní schůzce. Také na pohřbu bývalého amerického prezidenta George H. W. Bushe 5. prosince byli přítomni Merkelová a Trump. Konečně, jak se tvrdí, oba si 22. března navzájem telefonovali.
Katastrofální vztah Merkelové s Trumpem
Vztah mezi USA a Spolkovou republikou nikdy nebyl tak špatný od roku 1945, jako je v tuto chvíli. Na setkání v Portsmouthu při příležitosti oslavy spojeneckých vylodění v Normandii 6. června 1944 nebyl mezi Donaldem Trumpem a Angelou Merkelovou ani handshake. Kancléřka se nadále oddává své nepodložené, hypermoralistické megalománii.
Existuje mnoho důvodů pro tvrzení, že německá kancléřka Angela Merkelová je od Adolfa Hitlera nejnebezpečnějším a nejškodlivějším německým politikem. Ale jedna věc je jasná: Angela Merkelová je tak vznešená, že zjevně věří, že už nemusí uznat realitu. Setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem to ilustruje u příležitosti 75. výročí přistání spojenců v Normandii, D-Day, v Portsmouthu.
Angela Merkelová rozhodně učinila z amerického prezidenta svého nepřítele. Při příležitosti obdržení čestného doktorátu na Harvardské univerzitě měla kancléřka hodinový projev, ve kterém napadala Trumpovu politiku aniž by zmínila jeho jméno.
Toto chování může být označeno za zcela šílené - vzhledem k tomu, že Merkelová nemá v „kapse“ vůbec nic, což by mohlo sloužit jako základ pro její drzost. Bundeswehr má sílu cínových vojáků. Merkelovo chování učitelky vůči Donaldu Trumpovi je namířeno proti prezidentovi největší vojenské síly na světě. Merkelové „politika“ v Evropě také izolovala Německo. EU je rozdělena. Mnoho Evropanů považuje Angelu Merkelovouá za jednu velkou německou katastrofu.
Zdroj: pz.cz, jouwatch.com