Něco „je v království shnilé“, pokud prezident a viceprezident vedou tajný boj o vliv. Venezuela se v rámci současné konjunktury stala klíčovým bodem pro určování politického průběhu vlády pod vedením Jaira Bolsonara. (Foto: Wikipedia)
Začátkem tohoto týdne Jair Bolsonaro komentoval současnou krizi ve Venezuele. Brazilský prezident uvedl, že v případě vojenské invaze do Venezuely uspořádá konzultace s Kongresem. Nicméně, hlava státu věří, že poslední slovo by měl mít výhradně on.
Sputnik Brazil diskutoval o této otázce s politologem, ředitelem směru mezinárodních vztahů na univerzitě v Rio de Janeiro (UERJ) a výzkumným pracovníkem v brazilském Centru pro mezinárodní vztahy (Cebri) Paulem Velascem. Brazilský expert vyjádřil znepokojení nad prohlášeními prezidenta.
„Toto je silné a rozhodující prohlášení“
Podle vědce má v rámci Ústavy Bolsonaro plnou moc, aby mohl vyhlásit válku. Brazilský prezident jako nejvyšší velitel se souhlasem Kongresu rozhoduje o nutnosti vojenské invaze.
Ale „nikdy to nepřestává být demonstrací moci", řekl Velascu v rozhovoru pro Sputnik Brazil.
Odborník zdůraznil, že současná pozice Brazílie je v rozporu se všemi pracemi, které země v posledních desetiletích na mezinárodní scéně vykonala. Brazílie byla vždy pevností stability na jižní polokouli a vystupovala jako prostředník během konfliktů mezi státy tohoto regionu.
Navzdory zápalu prezidenta však není ve vládě všechno dobře. Armáda v prezidentském aparátu, stejně jako viceprezident Amilton Mourau, ne vždy sdílí strategickou vizi prezidenta.
Během své poslední návštěvy v USA generál Mourau učinil prohlášení, která přinejmenším nekorelují s postoji „kapitána“, jak nazývají Bolsonara. Místopředseda, který si stěžoval na obtíže spojené s jeho postem, hájil mírové řešení venezuelské krize, jakož i poskytnutí záruk a ochrany veneyuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi v případě převodu moci.
„Když Mourau mluví, mluví jménem armády, která nechce ve Venezuele dobrodružství. Nic z toho nezíská. Spolu s rizikem specifických materiálních ztrát ve formě lidských životů, armáda neobdrží žádné dividendy z operace ve Venezuele,“ řekl Velascu.
Podle vědce se Bolsonaro, jehož legitimita je do značné míry založena na jeho vojenském pozadí, pravděpodobně vyhne politické konfrontaci s vojenskými silami.
Jinými slovy, vyhlášení války Venezuele je nepravděpodobné, i když „ideologické křídlo“ ve své administrativě je ve prospěch vojenského zásahu.
„Navzdory obsahu jeho projevů je možné mluvit více o herectví, o nutnosti prokázat sílu, než o skutečné touze jednat v rozporu s místopředsedou a všemi ozbrojenými silami, které již prostřednictvím různých zástupců prohlásily, že nemají úplně zájem o účast na tomto typu dobrodružství,“ uzavřel Velascu.