Washington se nesmí vzdát politiky preventivního jaderného útoku. Oznámil to předseda Společného sboru náčelníků štábů, generál Joseph Dunford během slyšení v americkém Senátu. (Foto: Wikimedia)
Podle něj současná politika Washingtonu, na základě které je umožněn varovný jaderný útok, dělá protivníkům USA složitější proces přijetí rozhodnutí o útoku.
Dunford vystoupil proti jakýmkoliv změnám v dané otázce, protože v opačném případě by to podle něj zjednodušilo rozhodování konkurentů Washingtonu.
„Také si můžu představit celou řadu okolností, při kterých bychom nechtěli v budoucnu vyloučit tuto variantu, a samozřejmě bych to mohl projednat na uzavřeném zasedání,“ poznamenal generál.
Zároveň vyjádřil přesvědčení, že současná politika USA je v tomto směru správná.
Na konci ledna byly v Kongresu USA předloženy dva návrhy na omezení práv prezidenta ohledně jaderného útoku.
Takové návrhy zákonů byly Kongresu v minulosti opakovaně předkládány, ale neúspěšně. Iniciativa získala podporu po nástupu Donalda Trumpa. Mnozí demokraté oznamovali, že Trumpovi je nebezpečné svěřit kontrolu nad jadernými zbraněmi. Prezident Barack Obama podle médií přemýšlel o změně politiky v oblasti preventivních jaderných útoků, ale nakonec to vzdal.
Zdroj: washingtontimes.com