Sovětské letouny MiG-29, které americký časopis The National Interest nazval stíhačkami, „která přivádí NATO k šílenství", budou chránit vzdušný prostor Slovenska, dokud nebudou zemi dodány z USA stíhačky F-16 nejnovější modifikace Block 70/72. Rozhodla o tom v těchto dnech vláda země. (Foto: Wikimedia)

Vláda souhlasila s návrhem ministerstva obrany prodloužit dohodu s RAC MiG (ruský letecký výrobní podnik MiG) o službách údržby lehkých víceúčelových stíhacích letounů MiG-29, které se nachází ve vojenské výzbroji Slovenské armády.

„Při nahrazení slovenských MiGů za „Američany" samozřejmě hraje určitou roli politická stránka, protože samy o sobě naše letadla mohou Slovákům stále sloužit," řekl Sputniku ruský letecký expert a šéfredaktor časopisu Vzljot Andrej Fomin.

Fomin: MiGy, které jsou ve službě ve Slovenské armádě, jestli si dobře vzpomínám, byly vypuštěny v 90. letech. Vzhledem k modernizaci a prodloužení životnosti mohou být v provozu až 40 let. Takže technický zdroj a bojové schopnosti vám pomohou udržet tyto stíhačky v provozu. Ale Slovensko, stejně jako řada dalších východoevropských zemí, spěchá, aby splnilo své závazky vůči NATO. Takže nahrazuje kvalitní ruské MiGy západními obdobami. Nedávno, jak bylo zveřejněno, se to stalo v Maďarsku. Ale existuje také další příklad, Bulharsko, kde pokračuje využití našich bojových letounů.

Existuje až 20 modifikací MiGů, to je věřil, že Fulcrum MiG-29 je více agilní než americký F-16 v manévrování…

Obě letadla jsou čtvrté generace, oba mají své výhody a nevýhody, neřekl bych, že jeden je lepší, druhý je horší. Mohu jen poznamenat, že podle informací z otevřených zdrojů je v současné době v provozu až 270 MiG-29 různých modifikací. V ruských leteckých silách je jich až 40. Tyto stroje jsou využívány ve více než 20 zemích po celém světě. Čtyři státy provedly opětovné nákupy. Ve většině armád, které zakoupily MiG-29, se stal hlavním typem lehkého bojového letounu národního letectva. Nyní se bude realizovat jedna rozsáhlá smlouva, která kvůli řadě omezení nesmí být zveřejněna. Ale mohu  uvést Indii, kde se nedávno uskutečnila velká dodávka stíhaček na lodích a navíc zde pokračuje program modernizace již používaných MiG-29.

Na právě zahájené největší letecké výstavě Aero India 2019 v Bengalúru se uskutečnila prezentace nových letadel MiG-35, což je další rozvoj MiG-29 a přiblížil se ke stíhacím letounům 5. generace.

MiG-35 se má zúčastnit výběrového řízení pro indické letectvo na nákup 110 letadel. Celková částka činí zhruba 1,4 bilionů rupií, což je více než 20 miliard dolarů. Stručně řečeno, MiG jsou v mnoha zemích aktivně využívány. K dispozici jsou všechny nové vylepšené verze, například MiG-29M/M2, který se již exportuje. Existuje také velká série MiG-29 vyrobená v předchozích letech, která se za účasti výrobce RSK MiG udržuje v létajícím stavu, probíhají s ní práce modernizace a přizpůsobení se požadavkům současných operátorů, včetně Slováků. Mimochodem, jeden z prvních seriózních programů tohoto druhu, kdy bylo vybavení letadel upraveno tak, aby vyhovovalo normám NATO, se konalo na Slovensku. Tyto slovenské MiGy, věřte mi, mohou sloužit ještě více než jeden rok.

Slovensko obdrží 12 jednomístných F-16 a dvě dvoumístné americké stíhačky za celkovou částku 1,6 miliard eur. Jestli budeme předpokládat, že „ve hře" je obdobná ruská technika, byla by levnější?

Konkrétní podrobnosti takových smluv naše strana z pochopitelných důvodů nezveřejňuje. Ale pro odborníky není žádným tajemstvím, že jednou z výhod ruských návrhů je, že i při podobné kvalitě letadel máme výhodnější cenové podmínky.

To se týká jak samotného nakupovaného zařízení, tak nákladů na jeho další servis a údržbu. Ale opakuji, nemohu jmenovat žádná konkrétní čísla.

A kde se dají MiG-29 používat v boji?

Na mnohých místech… V Afghánistánu, v zemích Perského zálivu, Etiopii, Eritree, Jugoslávii, Indii, Jemenu a Súdánu. Pokud mluvíme o nedávné praxi, o tom, o čem všichni slyšeli, pak naše ministerstvo obrany oficiálně ukazovalo záběry a dávalo komentáře o činnosti našich stíhaček v rámci ruské letecké skupiny, která se účastnila protiteroristické operace v Sýrii.

Sama syrská armáda má podobná letadla. Mnoho ruských MiGů je na africkém kontinentě, kde samozřejmě nejen stojí v hangárech, ale jsou využívána podle potřeby.

Zdroj: snews.com