Telefonní rozhovor prezidenta USA Donalda Trumpa s jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem, ve kterém projednali stažení amerických vojsk ze Sýrie, se stal příčinou „katastrofálních“ událostí, píše list The Washington Post. (Foto: Wikipedia)

Trump oznámil minulou středu vítězství nad IS (fronta zakázaná v RF) v Sýrii a řekl, že boj s touto organizací byl jedinou příčinou pobytu amerických vojáků v Arabské republice. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová vysvětlila, že zahájení stažení amerických vojsk ze Sýrie neznamená rozpuštění mezinárodní koalice pro boj s IS.

Erdogan prohlásil, že Trump přijal rozhodnutí o stažení vojáků ze Sýrie po rozhovoru s ním, Bílý dům to však popřel.

Podle listu The Washington Post, se Erdogan ptal, stejně jako dříve v telefonním rozhovoru 14. prosince na to, proč USA pokračují v boji s IS a dodávají zbraně syrským Kurdům a jejich podpoře, i když samotný Trump oznámil vítězství nad teroristy.

„Víte, co? Je (Sýrie) vaše. Odcházím," odpověděl mu, podle listu, Trump.

WP připomíná, že se tento rozhovor stal příčinou „katastrofálních událostí, dokonce i podle měřítek Washingtonu, Trumpovy doby". Podle údajů WP právě po tomto rozhovoru podal demisi Mattis, kterému samotný prezident poskytl několik měsíců na přípravu rozhodnutí o Sýrii.

Rozhodnutí o stažení vojsk z Arabské republiky vyvolalo, podle novinové zprávy, rozporuplnou reakci. Menší část úředníků prohlásilo, že toto rozhodnutí bylo slibem, který Trump dodržel, avšak pro většinu členů Kongresu šlo o skutečnou „katastrofu" a „kapitulaci před dvěma velmocemi na syrské půdě, Ruskem a Íránem.

The Washington Post píše, že se Mattis a další poradci snažili přemluvit Trumpa, aby zrušil stažení vojsk ze Sýrie, avšak prezident prohlásil, že přítomnost tam stojí „celý majtek," a položil si otázku, proč je to potřeba, a co z toho mají USA. List píše, že Mattis mluvil s Trumpem 45 minut, že projednali své rozdílné názory na svět a na chování vůči spojencům a partnerům. Šéf Pentagonu prohlásil, že si Trump zasluhuje ministra obrany, jehož názory jsou bližší jeho vlastním. Po tomto rozhovoru si prý navzájem poděkovali a tím vše skončilo.

Televize CBS sdělila předtím s odkazem na vlastní zdroje, že zvláštní zástupce USA pro koalici pro boj s IS (zakázaná v RF) Brett McGirk také podává demisi kvůli nesouhlasu se stažením vojsk ze Sýrie.

V sobotu Trump prohlásil, že se o zbytcích teroristické fronty IS v Sýrii mohou postarat země tohoto regionu, zejména Turecko.

Zdroj:  washingtonpost.com