Německem otřásá skandál. Jeden z předních reportérů, který psal pro vlivný německý magazín Der Spiegel, se ukázal být podvodníkem. Co udělalo ze lháře hvězdu?
Claas Relotius, „brilantní reportér", se ukázal být fabulátorem, který si cestu do prestižního německého magazínu proklestil zajímavými, sentimentálními a hlubokými lidskými příběhy z každodenního života. Nehledě na to, že některé z těchto příběhů měly jasné politické směřování.
Hrdina syrského „odporu"
Za tento kousek dostal svoji poslední novinářskou cenu. V jeho středu je syrská krize. Příběh se točí okolo syrského teenagera, který žije ve městě Dará, jenž se postavil proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, přičemž používá graffiti jako prostředek svého vlastního vyjádření.
Příběh byl napsán v létě roku 2018, v době, kdy toto město bylo stále ještě v rukou militantů. Text označuje město za poslední pevnost „odporu". Teenager o sobě hovoří jako o „osvoboditeli Sýrie" a „legendě" pro „tisíce lidí". Der Spiegel musí nyní trapně přiznat, že příběh, který jednoznačně vykresluje rebely jako nezištné bojovníky proti utlačovateli, byl z velké části vymyšlený. Detaily, které se v článku nacházely, si autor sám jednoduše vymyslel.
Děti Asadem „připravené o rodiče"
Další příběh z pera Relotiuse byl věnován rovněž Syřanům. Vypráví srdceryvný příběh dvou sourozenců. Z rukou „diktátora" Asada a jeho vojáků „přišli o všechno — své rodiče, své domy, svou zemi". Článek vypráví osobní příběh dvou sirotků během bitvy o syrské Aleppo.
Článek viní z tragédie v Aleppu téměř výhradně Asadovu vládu a syrskou armádu. Nezmiňuje obrovské množství teroristů, kteří město drželi v zajetí.
Výhružky smrtí kvůli vtipu
Žurnalisté příležitostně těší své čtenáře reportážemi z exotičtějších koutů planety. Jeden z těchto příběhů, který vyvolával podivení, vypráví o Skotovi, který byl bez slitování pronásledován a téměř zabit lidmi celé země — Kyrgyzstánem — za jeden chabý vtip o jejich jídle.
Trumpovy „pohraniční lovci"
Relotious často psal o USA, ale ani zde nedokázal zůstat nestranný. Jedna z jeho posledních prací, která odstartovala vyšetřování jeho práce ze strany Spiegelu, obsahuje vymyšlené detaily, aby bylo možné zahrát na populární proti-trumpovskou notu ohledně složité situace na mexicko-americké hranici. Vypráví příběh o skupině „pohraničních lovců" — svérázné milici.
Její členové chválí Donalda Trumpa a nenávidí ilegální migranty, kteří chtějí vstoupit do USA. Jeden z této skupiny, muž vystupující pod přezdívkou Bolest (Pain), řekl, že „chce vykopat ty ďábly, kteří běží do Ameriky, ven přesně jako Donald Trump". Z tohoto muže se ale vyklubal fantom, kterého vytvořila představivost novináře — podvodníka. Příběh se také ukázal jako vymyšlený.
Spiegel nyní prohlásil, že vytvořil komisi, aby vyšetřil všechnu práci Relotiuse a aby mohly být vytvořeny lepší mechanismy pro kontrolu. Nehledě na to ale německý magazín říká, že i s tou nejlepší kontrolou nebude možné zcela vyloučit podobné případy.
Zdroj: cnnphilippines.com