Pateční jednání Evropské rady v Bruselu spustilo vášnivou diskusi o přerozdělování migrantů. Belgický premiér Charles Michel odpálil nálož, když prohlásil, že země visegrádské čtyřky musejí ukázat solidaritu ohledně otázky migrace, jinak půjdou pryč ze Schengenu.

Na summitu lídři unijních zemí nenašli společnou řeč ohledně reformy azylového systému. Během jednání znovu zazněla slova o pokrytectví zemí, které přijímají finanční prostředky z EU a využívají výhod schengenského prostoru, ale odmítají se solidarizovat se státy, jež na migrační krizi nejvíce trpí.

„Není možné, aby některé země považovaly EU za bankomat, ze kterého mohou dostávat podporu na svůj hospodářský rozvoj, ale zároveň odmítali princip solidarity v otázce migrace," pálil ostrými belgický premiér Charles Michel.

Belgický premiér v pátek státy visegrádské čtyřky vůbec nešetřil. Došlo i k vyhrožování, že pokud nezmění svůj postoj k migraci, čeká je možná i vyloučení ze Schengenském prostoru.

„Tím, že tvrdohlavě, opakovaně a systematicky odmítají prokázat aspoň minimální solidaritu, otevírají automaticky politickou debatu o schengenském prostoru, ve skutečnosti právě otevírají (otázku) jejich vlastního setrvání v schengenském prostoru," řekl.

Jak uvedl belgický politik, jeho postoj podporuje stále více a více lidí u jednacího stolu.

Premiér Andrej Babiš, který se jednání zúčastnil, však takové výhružky označil za nesmyslné. „Ta diskuse byla velice vypjatá a já jsem během ní uvedl, že návrhy jsou pro nás nepřijatelné," uvedl.

„Podle nás je řešení migrační krize mimoevropské. Je to o dohodě s tranzitními státy a o Marshallově plánu pro africké státy," prohlásil Babiš na tiskovém brífinku.

Zdroj:  snews.com