K jedné z nejzávažnějších havárii došlo 20. dubna v roce 2010 na ropné plošině Deepwater Horizon. Její následky jsou jasně viditelné ještě i dnes, ale mimo média se odehrává něco, o čem Amerika nechce příliš mluvit.
Ještě v roce 2004 pustošil část Ameriky hurikán Ivan. Jeho následkem začala přibližně 16 kilometrů od pobřeží Louisiany vytékat do vod Mexického zálivu ropa. Od toho dne uběhlo již 14 let, ale utěsněných je jen 9 z 25 zdrojů, ze kterých k úniku dochází. Díky tomu se do Mexického zálivu vylije každý den tisíce litrů ropy.
The Washington Post uvádí, že o této havárii se nemluví a množství ropy, které za ty roky vyteklo, se udržuje v tajnosti. Odhaduje se, že by mohlo jít o jednu z nejhorších katastrof v historii Ameriky.
Associated Press se však rozhodlo, že spustí pátrání a v roce 2015 se zjistilo, že množství vyteklé ropy by mohlo až dvacetinásobně překročit množství, o němž dosud mluvili úřady a společnost Taylor Energy.
Poslední zpráva vydaná z Associated Press uvádí, že každý jeden den do Mexického zálivu unikne přibližně 37 000 až 113 000 litrů ropy. Údaje byly získány díky satelitním snímkům, ale z okolí plošiny bylo odebráno několik vzorků.
Porovnejme údaje s havárií plošiny Deepwater Horizon. Zde unikala ropa 87 dní a do moře se dostalo více než 500 milionů litrů ropy. Únik zabil obrovské množství živočichů, včetně tisíců mořských savců a želv. Kromě toho bylo jejich životní prostředí závažně kontaminovány.
Pokud takové škody nadělala ropa tekoucí 87 dní, představte si, co všechno napáchá ropa, která uniká již 14 let, ale vláda to vše drží pod pokličkou jako malé špinavé tajemství.
I veřejnost se o úniku ropy dozvěděla až v roce 2010, tedy 6 let poté, co ropa začala unikat. Informace se dostala na veřejnost poté, co si odborníci vyšetřující havárii na Deepwater Horizon všimli podivné olejové skvrny, které s právě vyšetřovanou havárií nijak nesouvisely.
Ještě i po tom, co se záběry dostaly na světlo světa, se někteří snažili zahladit stopy a tvrdili, že snímky jsou zkreslené. Navíc společnost Taylor Energy dnes už ani neexistuje. Její majitel zemřel v roce 2004 a společnost byla rozprodána.
#OilSpill has negative #polluting effects on the #environment and living organisms, due to the #environmental discharge of various organic compounds that make up #crudeoil and oil distillate products, the majority of which include various individual #hydrocarbons. pic.twitter.com/WxtnMdgWh6
— J Environ Geol (@environ\\\_j) October 15, 2018