: Zatímco svět upírá pozornost na vývoj vakcíny na COVID-19, tak vědci celého světa také soutěží v závodě s časem o vakcínu na HIV. A jak blízko je k vyvinutí této vakcíny Čína? O své názory se s námi rozdělí vedoucí expert na AIDS z čínského Centra pro kontrolu a prevenci chorob. (Foto: CGNTV)
CGTN: Můžete nás informovat o pokroku Číny s vakcínou na HIV?
Shao Yiming: Svůj design jsme pojali jinak než ostatní skupiny na světě. Nepoužíváme přirozený imunogen. Překonstruovali jsme imunogen HIV na základě první lentivirové vakcíny. První lentivirová vakcína vyvinutá čínskými vědci v 70. letech je na koňský virus. Spolupracovali jsme s profesorem Shenem, který první lentivirovou vakcínu vynalezl a studovali jsme jeho mechanismus a našli jsme strukturální změny na obálce tohoto proteinu mezi kmenem vakcíny a kmenem divokého typu. Na základě toho jsme překonstruovali obálku této vakcíny HIV. To je jedna inovace.
Druhá inovace: Přemýšleli jsme, že to nebude jen protilátka, že ještě potřebujeme T buňku imunitní odpovědi. Zkonstruovali jsme to, co nazýváme přístup heterologického primárního posílení člověka nebo zvířete DNA vakcínou a posílení pomocí dalšího virálního vektoru, kterým je proxyvirus. A zase na rozdíl od všech ostatních skupin, které využívají ne-replikující se mrtvý vektor, my používáme živý replikace-schopný vektor. Takže tím, pro co jsme se rozhodli, je čínská vakcína na neštovice, která se v tomto století v Číně používá k vymýcení neštovic. U tohoto vektoru používáme tradiční jizvičku na kůži. Touto kombinací můžeme stimulovat reakci protilátek spolu s reakcí T buněk.
Už jsme dokončili zkoušky Fáze 1. Dokončili jsme první zkoušku ve Fázi 2 HIV vakcíny takového typu, jaký replikuje kompetentní virální vektor. V současnosti děláme druhou zkoušku Fáze 2 pomocí dodatečně posilujícího vektoru. Přejdeme s tím projektem vakcíny příští rok do zkoušek Fáze 3, tedy do té poslední testovací fáze k vyzkoušení, zda ta vakcína funguje nebo ne.
Řekl bych, že vakcína na HIV je jedním z nejobtížnějších vědeckých projektů, s nimiž se lidstvo potýká. Proto bychom nechtěli, abychom náš design dělali jen sami. Chceme to dělat v mezinárodní spolupráci.
CGTN: Kdy čekáte, že bude první čínská vakcína na HIV připravena?
Shao: Příští rok spustíme zkoušky Fáze 3. Ty zkoušky zaberou tak asi dva a půl roku, tak si myslím, že tak asi za tři a půl roku dostaneme výsledky. Ale přesto, že v to doufáme, není vědecký výzkum to samé jako jít k věštci. Dopředu ten výsledek znát nemůžeme. Takže uděláme, co můžeme, ale jsme připraveni, že to budou buď pozitivní, nebo negativní výsledky.
CGTN: Co čekáte, že na základě vakcíny k prevenci infekce HIV přijde?
Shao: Jak jsme se za posledních 40 let u virů jako AIDS, jejichž přenos je úzce spojen s lidským chováním, poučili, tak žádná zázračná stříbrná kulka neexistuje. Nelze si představit jediný nástroj, který tu epidemii ukončí. Vždy musíme využít kombinovaný přístup, jak sociálních intervencí, tak úpravy chování přes vzdělání a také medicínských intervencí přes léky a vakcíny. Úspěchu lze dosáhnout jen při použití všech těchto nástrojů a vakcína je jen jedním z těch nástrojů v brašně.