Zvýšená radiace v blízkosti ruských hranic. Kreml reaguje...
30. června 2020 Redakce AC24 Ze světa 8114 1
Žádné zprávy o hrozbách nebo havarijních situacích, jež by mohly způsobit zvýšení radiace v Rusku, nebyly, monitoring radiační bezpečnosti RF je dokonalý, prohlásil tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. (Foto: Pixabay)

 
 
loading...
 

„Víte, že máme naprosto dokonalý moderní systém zajištění monitoringu radiační bezpečnosti, žádné, jak jste se mohli přesvědčit, zprávy o nebezpečných nebo havarijních situacích nejsou, proto neznáme zdroj těchto zpráv nizozemských odborníků,“ řekl Peskov novinářům.

Koncem minulého týdne se v řadě médií objevily zprávy o tom, že na začátku června orgány jaderné a radiační bezpečnosti Švédska, Norska a Finska zaregistrovaly nepatrné zvýšení koncentrace nad severní Evropou radioaktivních izotopů, jež mají takzvaný reaktorový původ. Ve zprávách se rovněž mluvilo o tom, že podle výpočtů nizozemského Národního ústavu zdraví a životního prostředí (RIVM) přišly tyto izotopy ze strany Ruska a že příčinou může být dehermetizace paliva v reaktoru jisté jaderné elektrárny.

RIVM vyvrátil později zprávy v médiích o tom, že zdrojem zvýšené radiace v severní Evropě bylo Rusko. Ústav sdělil, že se v dané etapě nedá zjistit konkrétní země. Tvrdí ale, že radionuklidy mohly přijít do Evropy ze strany západního Ruska. Vědci také předpokládají, že novináři nesprávně přeložili dřívější zprávy o znečištění.

Ruský meteorologický ústav Rosgidromet prohlásil, že překročení normy radioaktivních prvků v oblasti Baltského moře nebylo zjištěno. Společnost Rosenergoatom také sdělila, že žádné incidenty na elektrárnách severozápadního Ruska nebyly zaznamenány a že exhalace nepřekročily kontrolní hodnoty.

 
Loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
30. června 2020

Prečo nie je viac info? A prečo nie sú info o Fukušime?

https://aragonit11.blogspot.com/2020/05/tri-rostliny-ktere-leci-temer-vsechno.html


00