6 znamení, jak poznat vysoce citlivého člověka
28. května 2014 Redakce AC24 Ze světa 147972 0
thumbnail
Málo pochopený zděděný temperament může mít na váš život či na někoho, na kom vám záleží, překvapivé důsledky. Výzkum psycholožky Elaine Aronové o kategoriích temperamentu popisuje „vysoce citlivého člověka“ (míněno spíše ve smyslu „vnímavého“) a získává si poslední roky více pozornosti. Můžete být jeden z 15-20 procent populace, o níž se domnívá, že tvoří tuto skupinu? Podle Aronové se mnoho dětí během dospívání cítí špatně (a poté zdrogovaně, neboť školy v USA rády tlumí práškama děti, jež se liší), a přitom jim nebylo doopravdy nijak zle - zkrátka vyjadřovaly své vlastnosti v rámci běžného lidského typu - vysoké citlivosti.
 

 

 

 

V některých kulturách, například v Japonsku, se tato vlastnost vysoce cení, avšak bohužel západní společnost takovým dětem dopřává negativní či zmatené reakce od vrstevníků i dospělých. V roce 2011 dokumentární film Bully (šikana) ukázal dítě, jež spáchalo kvůli šikaně sebevraždu. Prvním znakem, že bylo "jiné", se ukázala být vysoká citlivost na hlasité zvuky - fakt, jenž nikdo nekomentoval vzhledem k jeho stresovým situacím ve škole.

HSP temperament (highly sensitive person = vysoce citlivá osoba), jak jej studie nazývá, se zdá být ve velkém předávaný dědičně (jak ukazují studie o dvojčatech i jiné výzkumy), ale prostředí hraje klíčovou roli v tom, jak se temperament vyvine. Výzkumníci objevili že vysoce citliví lidé se podněcují stimuly, které jiní nedetekují a rozdíl je též v tom, jak mozek člověka zpracovává informace. Nemohou se změnit, ale mohou se naučit, jak se ovládat a monitorovat.

Vysokou citlivost můžeme pozorovat i u dalších vyšších savců. Z evolučního hlediska je tato vlastnost ve skupině ceněná. Ačkoliv takové nechceme mít všechny, a dokonce ani většinu, u některých jedinců je to výhodné: mohou varovat ohledně potenciálních nebezpečí, bystře pozorovat chování jiných zvířat a sdílet moudrost jejich tendence k vyšším reflexím. V historii byli vysoce citliví lidé nejlepšími knězi-rádci v komunitách. Dnes se z nich obvykle stávají umělci, učitelé, výzkumníci a soudci.

V moderním světě má tento rys pozitivní i negativní aspekty. Dobrá stránka je, že dokážete lépe rozpoznat chyby a zpracovávat informace v mozku do hlubších úrovní. Špatná je ta, že můžete reagovat na falešný alarm, vylekají vás hlasité zvuky a další stimuly. Kofein a léky mohou způsobit ještě intenzivnější reakce. Aronová ve své práci též zpozorovala, že vysoce citliví lidé s těžkým dětstvím tíhnou v dospělosti k úzkostem a asocialitě.

Dle Aronové není tato vlastnost novým objevem, spíše něčím, co se až příliš často špatně chápalo a kulturně znevažovalo, tvoříce tak život složitější pro ty, co s tím museli žít. Zde je pár jevů, které bývají asociované s vysokou citlivostí. (Též existuje online test).

[quote align="center" color="#999999"]

1. V dětském věku o vás říkali, že jste citliví, vnímaví či stydliví. Byli jste děti, které věděly, co chce někdo říct ještě předtím než otevře pusu. Na okolní prostředí jste reagovali velice silně. Možná jste byli ti, kdo chvíli pozorovali, než se přidali do hry. Dle Aronové byla většina HSP dětí označena za stydlivé. Zvýšeně reagovat na stimuly nemusí nutně znamenat, že vyhledáváte davy a nové známosti, přestože to tak často je. Klíčovou vlastností je vnímavost, citlivost. Někteří HSP lidé vyhledávají senzace - stimuly mohou přinášet jak intenzivní potěšení, tak nepříjemnosti.

2. Všímáte si detailů. Mozek vysoce citlivého člověka zpracovává informace a prožívá na hlubší úrovni. Co všichni takoví lidé sdílejí jsou tendence všímat si věcí, které ostatní přehlíží, jako například nálada učitele či malá změna vybavení místnosti. Umělé sladilo se pro ně může stát chemickým experimentem, a každý, kdo zpívá trochu falešně, může znít jako by kvílel. Též snadněji detekují lež a vnímají náladu cizích lidí.

3. Snadno se přehltíte. Přílišná intenzita, chaos a zvuk vás zkrátka přehltí. Když máte možnost se řádně koncentrovat, vynikáte v práci, která vyžaduje hlubší myšlení a rychlé změny. Ale když okolo vás někdo zvýší hlasitost a chce po vás příliš věcí, tak se snadno přetížíte. Jestli jste jeden z těch, kteří se potřebují na chvíli schovat a odpočinout si po celodenním výletu s přáteli, můžete být HSP.

4. Zamilujete si hluboce a rychle. Když se zamilujete, prožíváte silnou extázi a často velice rychle. Též ale můžete být velice nervózní, přehlcení a mít problém nával emocí zpracovat. Velká intenzita a stimulace může učinit intimitu složitou pro HSP, ale bývají ti, kdo to cíleně vyhledávají. Mají vyšší riziko nešťastného vztahu.

5. Jste svědomití. Snažíte se vykonávat povinnosti dobře a celkově dělat práci jak nejlépe umíte. HSP lidi mají často velmi dobré chování a snadno poznají, když ostatní ne. Neslušnost a hrubost je vytáčí. Obzvlášť je zajímá téma sociální spravedlnosti, a budou bojovat, aby napravii ve světě to špatné.

6. Máte živou představivost. Jste velmi kreativní, máte živé sny.Též můžete být značně empatičtí a dovedete si představit, jak se jiní cítí. Zajímáte se o umění, filozofii a duchovno celkově. Carl Jung byl jeden z prvních psychologů, který se HSP zajímal (použil pro to však jiný výraz), možná proto, že on sám byl vysoce vnímavý. Myslel si, že lidé s "vrozenou citlivostí", jak to nazval, jsou více spojeni s nevědomou myslí a mohou být obzvlášť bystří.[/quote]

Jestli tohle všechno zní jako vy, možná jste vysoce citliví, vnímaví, vybaveni temperamentem, který si žádá speciální přístup. Pokud zvládnete svou osobnost, budete z ní těžit ve svůj prospěch.

Zdroj: alternet.org

 

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor