Pokud vám muzika nahání husí kůži, máte zřejmě mimořádný mozek, zjistil výzkum
19. října 2017 Redakce AC24 Ze světa 19130 0
thumbnail
Měli jste někdy při poslechu úžasné písničky pocit, že se vám ježí všechny chlupy na ruce? Autor článku si osobně vzpomíná, jak měl husí kůži, když ve věku 16 let v autobuse číslo 9 ze Stourbridge slyšel ‚Whole Lotta Love‘ od Led Zeppelin. Zážitky pocitu husí kůže nebo hroudy v krku při poslechu muziky jsou poměrně vzácné a unikátní.
 

 

 

 
Loading...

Bývalý student Harvardu Matthew Sachs loni studoval lidi, kterým muzika nahání husí kůži, aby zjistil, co tyto pocity podněcuje.

Při tomto výzkumu vyšetřil 20 studentů, 10 z nichž přiznalo, že při hudbě zažívají výše zmíněné pocity, a 10, že je nemá, načež všem oskenoval mozky.

Objevil přitom, že ti, kterým se dařilo dosahovat emoční a fyzické rozrušení z muziky, mají opravdu mozkové struktury odlišné od těch, co to neprožívají.

Výzkum ukázal, že tito mají tendenci mít větší objemovou hustotu vláken, která propojují jejich sluchové centrum – auditoriální kortex – s oblastmi, které zpracovávají emoce, což znamená, že tato dvě centra mohou vzájemně lépe komunikovat.

Sachsova zjištění vyšla v Oxford Academic, ale citují ho už i v Neruscience, kdy tvrdí:

„Představa je taková, že více vláken zvyšuje účinnost vzájemné součinnosti těchto dvou oblastí, což znamená, že součinnostní zpravování mezi nimi je daleko účinnější.“

To znamená, že když na vás jde z hudby mrazení, tak budete mít s větší pravděpodobností více a intenzivnějších emocí.

Tyto zážitky navíc mohou být spojeny se vzpomínkami na určité písně, které v laboratorních podmínkách nelze kontrolovat.

Ač byla tato studie ve svém rozsahu malá, tak Sachs v současnosti vede další výzkum, který bude sledovat aktivity mozku při poslechu písní, u kterých byly registrovány určité reakce.

Doufá, že přitom zjistí, co tyto reakce neurologicky způsobuje, a tím by ve skutečnosti mohl otevřít cestu novým léčbám psychologických poruch.

„Deprese je způsobena neschopností zažívat příjemné prožitky z každodenních věcí.

Možná by se dalo využít muziky k terapii, aby se vyvolávání těchto pocitů prozkoumalo.“

Zdroj: indy100.com

 

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor