Skandální zpráva Amnesty International: USA „ztratily“ v ​​Iráku zbraně za miliardu dolarů
26. května 2017 Redakce AC24 Ze světa 10442 0
thumbnail
Mezinárodní nevládní organizace Amnesty International uvedla, že americká armáda neví, kde je část výzbroje dodané do Iráku a Kuvajtu. Celkové cena na „chybějících“ zbraní se odhaduje na jednu miliardu dolarů. Aktivisté za lidská práva se odkázali na výsledky auditu odtajněného Washingtonem v září 2016. (ilustrační foto)
 

 
Loading...

Podle dokumentů, Pentagon „nemá přesné a čerstvé údaje o množství jednotek a umístění“ velkého množství zbraní a vybavení, které měly postoupit do výzbroje irácké armády a armády kurdských Pešmergů.

Především není určeno, kde se v současné době nacházejí desítky tisíc útočných pušek, jen ty v ceně přibližně 28 milionů dolarů, stovky minometných granátů a vojenských terénních vozidel Humvee.

Je to mimořádně smutná informace, s přihlédnutím k hlášení, že se americké zbraně již dlouhou dobu dostávají do rukou soupeřících v Iráku ozbrojených skupin, včetně skupiny, která se sama nazývá „Islámský stát“, a o nichž je známo, že se „dopouštějí válečných zločinů a dalších zvěrstev“, upozornila Amnesty International. Organizace rovněž upozornila, že americký zákon (Leahy Law) zakazuje dodávat zbraně policejním a vojenským jednotkám, bez záruky, že nebudou porušovat lidská práva.

„Zaslání zbraní v miliónech dolarů do černé díry není životaschopnou strategií boje proti terorismu. To je prostě bezohledné," řekl expert organizace v oblasti kontroly zbraní Patrick Wilcken.

Americké vojenské tažení v Iráku trvalo od března 2003 do prosince 2011.

Zdroj: amnesty.com, pz.cz

Loading...
 

Vážení čtenáří, přispějte na provoz vašeho nezávislého zpravodajství kryptoměnami:

BTC: 1C2tZY29PnRFacscnLf4ghwvUEwoiF7WZD

ETH: 0x5200433e4Ba2e89F1179DB688548Bb5aB2D3b4eC

LTC: LQpFdfXdLmogQzNtL9zZcW4bpuwrgDGhyj

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor