Zástupce USA: Rusko musí souhlasit s kontrolou zbraní. Jinak modernizujeme naše střely před jejich branami
21. září 2020 Redakce AC24 Ze světa 13724 3
Spojené státy americké předložily Rusku nabídku, o které doufají, že ji neodmítne: Akceptujte novou kontrolu zbraní, která počítá s neomezeným počtem zbraní NATO v Evropě, nebo budete mít před svými dveřmi modernizovaný americký jaderný arzenál. (Foto: US Navy / MC2 Thomas Gooley)

 
 
loading...
 

Poté, co USA jednostranně vystoupily z dohody o raketách krátkého a středního doletu INF v minulém roce, zůstává dohoda New START z roku 2011 jediným dokumentem regulujícím zbraně mezi Washingtonem a Moskvou. Ta ale skončí v únoru příštího roku. Nehledě na to zatím neprobíhají jednání o jejím nahrazení.

USA nyní chtějí prodloužit dohodu New START o méně než pět let, a chtějí tak učinit pomocí memoranda o záměru, ne pomocí plnohodnotné zavazující smlouvy, prohlásil Marshall Billingslea, speciální představitel Spojených států pro kontrolu zbraní. Ten poskytl své vyjádření pro ruské noviny Kommersant v neděli.

Co se týče možného vzniku nové dohody – Washington má požadavky. Prvním požadavkem je, aby se Čína stala stranou této dohody. Rusko v této otázce nemá teoreticky žádné připomínky. Požaduje ovšem, aby v takovém případě byly stranami dohody také Francie a Velká Británie.

„Myslíme si, že je nezbytné, aby specificky byla zmíněna Čína,“ prohlásil Billingslea pro Kommersant. „Když hovoříme o nové smlouvě, tak naše pozice je taková, že bychom měli myslet na třístrannou dohodu,“ uvedl a dodal, že Washington chce udržet Francii a Velkou Británii mimo dohodu, jelikož ani jeden z těchto států „aktivně nevyvíjí a nerozmísťuje“ jaderné zbraně ve stejném měřítku jako Čína. Peking ze své strany takovou dohodu odmítl.

Rusko také tlačilo na USA, aby snížily počet svých jaderných zbraní v Evropě. Billingslea ovšem uvedl, že to není možné. „My rozhodně jsme připraveni hovořit s Ruskem o NATO a o našich zárukách jaderného zastrašování,“ uvedl. „Ale neodstraníme naše jaderné zbraně z žádného místa, kde se nyní nacházejí,“ dodal.

Dalším klíčovým bodem je otázka taktických raket. O těch se ruské vedení v minulosti odmítalo bavit. Otázkou jsou také ruské inspekce amerických taktických zbraní. Bilingslea uvedl, že USA jsou „zcela jistě připraveny jednat“ o těchto otázkách s Moskvou.

Pokud by Rusko odmítlo americké podmínky, Bilingslea varoval: „Když to Rusko odmítne… tak poté, co Trump bude znovuzvolen, tak bude vstupné, jak říkáme v USA, zvýšeno.“

Pokračoval slovy o tom, že pokud nebude do února dosaženo dohody, USA zcela odstoupí od smlouvy a bude usilovně pracovat na modernizaci svých jaderných arzenálů. „Rusko z velké části modernizovalo své jaderné arzenály,“ uvedl. „My právě začínáme s našimi. A budeme velmi šťastni, když budeme moci pokračovat bez omezení START.“

Zdroj: snews.com

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
22. září 2020

Ak ešte niekto stále nevidí ten USA banditizmus musí byť riadne vymydlený

https://aragonit11.blogspot.com/2020/09/americane-vyhodnotili-vojensky.html


10
MK
Milan Klusák
22. září 2020
Práve naopak, bandiitizmus USA je dobre sofistikovaný a premyslený. Len Putin a jeho jewreji sú vymydlení a zaslepení naivitou. Je len otázkou času, kedy Rusko vzplanie v ohni vojny a na Kremli zaplápolá NATO zástava. A nezabudni dole prilepiť odkazík na svoj biedny skopírovaný webík... lol..
01
EP
Eduard Piovarči
22. září 2020

Súhlasím že ten banditizmus USA je sofistokovaný. Ale je zároveň ľahko prehliadnuteľný a do očí bijúci.

Nemyslím si ale že Rusko vzplanie v ohni vojny a že ruská diplomacia je naivná. Rusko musí opatrne lavírovať aby nedošlo k zámienke k väčšiemu konfliktu a k tej horúcej fáze vojny.

A celkom isto v Kremli nezaplápolá NATO zástava.... Rusko vojnu nepotrebuje opäť by ho zdevastovala. Rusko potrebuje čas na rozvoj dalších nových technológií a na rozvoj infraštruktúry i životnej úrovne svojich občanov. Neskočí na lep katastrofickému západu a nepôjde do horúcej konfrontácie

Webík je biedny vlastne to ani žiadny Web nie je. Je to len taký zápisník zbierka článkov z rôznych médií o súčasnej situácii. V pohode snažim sa len šíriť informácie a zbieram tie dôležité info o udalostiach v súčasnom katastrofickom svete ako takú svoju skladačku čriepkov v ktorých sa snažím nájsť pravdu. Zbieram to čo sa mi zdá podstatné a dostatočne vypovedajúce. A mám to tam pohromade aj pre seba. Pre môj vlastný prehlad. Možno niekomu pomôže možno nie to už je irelevantné. V skutočne pokludnom svete by som sa tým ani nezaoberal, pôvodne som tu prezentoval len speleologickú činnosť

https://aragonit11.blogspot.com/2018/06/edela-28.html


00

MK
Milan Klusák
22. září 2020
Práve naopak, bandiitizmus USA je dobre sofistikovaný a premyslený. Len Putin a jeho jewreji sú vymydlení a zaslepení naivitou. Je len otázkou času, kedy Rusko vzplanie v ohni vojny a na Kremli zaplápolá NATO zástava. A nezabudni dole prilepiť odkazík na svoj biedny skopírovaný webík... lol..
- 1