Pozoruhodnou informaci přinesl portál ScienceMag, jeden ztracený kontinent je pohřben přímo pod Evropou. (Foto: Youtube)

Pokud se vrátíme čtvrt miliardy let do minulosti, zjistíme, že Evropa byla zcela jiným místem. Vlastně tu Evropa ještě ani nebyla. Ležel tu totiž kontinent, který je nyní pohřben pod její jižní částí.

Geologové se zkoumání této tektonické oblasti věnují už léta, ale až před časem se jim podařilo díky detailní analýze krok po kroku vytvořit časovou osu, která popisuje existenci kontinentu pod kontinentem.

Kontinent měl název Greater Adria a dnes po něm zbyly už jen vápencové útvary v pohořích nacházejících se v jižní části Evropy.

Odborníci věří, že útvary byly kdysi součástí mořských sedimentů, později však došlo k jejich zvednutí následkem srážky tektonických desek. Navzdory těmto poznatkům však nebylo jednoduché sestavit obraz o tom, jak oblast vypadala kdysi, jak se vyvíjela a měnila.

Vědci se domnívají, že Greater Adria vznikla přibližně před 240 miliony let, kdy se oddělila od superkontinentu s názvem Gondwana.

Ten vědci přirovnávají k dnešní Africe, Jižní Americe, Austrálii, Antarktidě a Arabskému poloostrovu. Po tom, co se Greater Adria odtrhla, dala se do pohybu a směřovala na sever.

Před 140 miliony let byla Greater Adria velká přibližně jako dnešní Grónsko a byla celá ponořená v tropickém oceánu. Zde se sedimenty postupně měnily na kámen.

Později, před 100 miliony let opět došlo ke změně a to, co je dnes Evropou se s Greater ADRIA srazilo, díky čemuž se sedimenty vynořily na povrch. Avšak to, co dnes mohou vědci na povrchu zkoumat, je už jen zlomkem kontinentu a jeho zbytek je pohřben pod Evropou.

Zkoumání pozůstatků prehistorického kontinentu není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jsou totiž roztroušené až v 30 zemích – od Španělska, až po Írán. Roztroušené jsou tedy nejen sedimenty, ale i údaje, které se podařilo nashromáždit. Proto se vědci posledních 10 let soustředili na to, aby se jim podařilo údaje shromáždit a dostat na jedno místo.

Díky tomu se například podařilo zjistit, že kontinent se nejen pohyboval směrem na sever, ale zároveň se otáčel v protisměru hodinových ručiček a otírá se o jiné tektonické desky. I když se kontinent pohnul v průměru jen o 3-4 centimetry za rok, i to stačilo na to, aby se tvar kontinentů výrazně změnil.

Zdroj:  sciencemag.org