Zakladatel kontroverzní Blackwater se tajně setkal s venezuelskými úřady, tvrdí média
14. prosince 2019 Redakce AC24 Ze světa 7592 1
Zakladatel soukromé vojenské společnosti Academi (známé dříve pod názvem Blackwater) Erik Prince měl v minulém měsíci v Caracasu schůzku s venezuelskou viceprezidentkou Delcy Rodríguezovou, o níž byl informován zástupce americké administrativy, sdělila agentura Bloomberg s odvoláním na vlastní zdroje. (Foto: Wikimedia)

 

 
 
 
 

Agentura uvádí, že cesta byla podniknuta z iniciativy Prince, byl však o ní informován jistý vysoký úředník USA. Není dosud jasné, jestli bylo cílem schůzky předání venezuelským úřadům oficiálního poselství americké administrativy, anebo jde o Princeovy obchodní zájmy.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro byl později o návštěvě informován, oznámila agentura.

Podle informace Bloombergu nabízel Prince v průběhu návštěvy  jakousi obchodní dohodu. J

ak tvrdí jeden zdroj, navrhl poslat do Venezuely své zaměstnance s cílem realizace programů přípravy policejních sil Venezuely a zajištění ochrany soudců a politických kandidátů.

Zvláštní zástupce USA pro Venezuelu Elliott Abrams prohlásil, že ministerstvo zahraničí o Princeově návštěvě nic neví, a podotkl, že jakékoliv obchodní návrhy „by porušily sankce zavedené USA“.

Agentura Bloomberg oznámila dříve s odvoláním na informované zdroje, že poradci prezidenta USA Donalda Trumpa vypracovávají agresivnější strategii vůči Venezuele, protože Trump už nemá jistotu v tom, že opozice dokáže zabránit prezidentu Nicolási Madurovi v řízení země.

Mezi novými přístupy, které úředníci projednávali, byla mj. možnost spolupráce s Ruskem za účelem odstranění z politické scény předsedy Národního shromáždění Juana Guaidóa, který se nezákonně prohlásil za prozatímní hlavu státu.

Ve Venezuele začaly 21. ledna hromadné protestní akce proti prezidentu Nicolási Madurovi brzy poté, co složil přísahu. Předseda Národního shromáždění, které kontroluje opozice, Juan Guaidó se nezákonně prohlásil za prozatímního prezidenta.

Řada západních zemí v čele s USA prohlásila, že Guaidóa jako prezidenta uznává. Maduro ze své strany označil předsedu parlamentu za loutku USA. Rusko, Čína, Turecko a řada dalších zemí podpořily Madura jako zákonného prezidenta. V Moskvě označili „prezidentský status“ Guaidóa za neplatný.

Společnost Blackwater byla založena v roce 1996 jako soukromá americká vojenská společnost, která se stala v podstatě armádou. Až do roku 2009 se účastnila války v Iráku na smlouvu s vládou USA a poskytovala vojenské a ochranné služby.

Společnost byla nejednou obviněna z vražd mírumilovných obyvatel. Například v roce 2004 po smrti čtyř příslušníků Blackwater rukama ozbrojenců zahájila společnost bojové akce známé jako první bitva o Fallúdžu, v jejichž důsledku zahynulo téměř 600 civilistů.

Zdroj: snews.combloomberg.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
14. prosince 2019

že poradci prezidenta USA Donalda Trumpa vypracovávají agresivnější strategii vůči Venezuele, protože Trump už nemá jistotu v tom, že opozice dokáže zabránit prezidentu Nicolási Madurovi v řízení země.

Tak to sveedčí o všetkom opozícia je vo Venezuele len na to aby zvrhávala násilnými akciami vládu. To je ten agresívny prístup USA za každú cenu zabrániť Madurovi v riadení Venezuely, preto že ju potrebujú riadiť americké korporácie prostredníctvom opozície zavesenej na finančných šnúrkach USA vlády,

Násilníci a teroristi z USA si pokoj nedajú Maduro musí byť preto razantný a iniciatívny inak neprežije hienistický prístup USA vlády

https://aragonit11.blogspot.com/2019/07/22.html


00