„Musíme respektovat biologické hodiny osob a jejich potřeby. Můžeme díky tomu být mnohem efektivnější a výkonnější,“ tvrdí Kelley. (Foto: Pixabay)

Podle  doktora Paula Kelleyho, vedoucího výzkumného pracovníka na Oxfordské univerzitě, je vstávání a nutnost začít pracovat před 10. hodinou velmi blízké fyzickému mučení, které z dlouhodobého hlediska způsobuje únavu a nadbytek stresu.

Nejběžnější pracovní doba bývá od devíti do 17:30. Tento časový rozvrh však není synchronní s požadavky lidského organismu. A doktor Kelley pro to má i několik nezbytných faktů.

Mnohačetné studie prokázaly, že děti ve věku deseti let se před půl devátou ráno málo soustředí, zatímco patnáctiletí dosahují nejlepších výsledků po desáté hodině dopolední a vysokoškoláci prokazují největší produktivitu práce a soustředění po 11. hodině.

Důvodem je to, že během puberty dochází k fyziologické změně cirkadiánního rytmu, díky které dospívající jedinci chodí v průměru spát o dvě hodiny později. 

„Musíme respektovat biologické hodiny osob a jejich potřeby. Můžeme díky tomu být mnohem efektivnější a výkonnější,“ tvrdí Kelley.

Některé britské školy díky těmto studiím se pokusily začátek výuky posunout z půl deváté na 10. hodinu a během krátké chvilky zaznamenaly, že se kromě docházky výrazně zvýšila i produktivita studentů.

„Pokud zaměstnanci začínají pracovat před desátou hodinou, jsou zkrátka unavení a demotivovaní. Problémem dnešní doby je to, že mnoho lidí trpí nedostatkem spánku, což se samozřejmě negativně podepisuje na jejich zdraví. Hlavně srdce a játra se špatně tomuto rytmu přizpůsobují. Ale platí to i pro nemocnice a věznice, kde jsou lidé nesmyslně buzeni, aby snědli snídani, kterou přitom ani nechtějí. Nedostatek spánku je fyzické mučení,“ říká Kelley.

Zdroj:  healthyfoodhouse.com