WikiLeaks publikoval dopis jednoho ze spolupracovníku OPCW v Sýrii řediteli kabinetu organizace Robertu Fairweatherovi. V něm hovoří o tom, že jeho kolegové falšují informace o tom, co se stalo. (Foto: Wikimedia)

Podle slov autora dopisu, v redigované verzi zprávy organizace se informace uváděly neúplně. V dalších zprávách se rovněž uváděly lživé informace.

Jako příklad uvádí redigovanou část zprávy, kde se hovoří, že mise provádějící vyšetřování má potvrzení o použití chlóru během chemického útoku. Autor přitom tvrdí, že byly objeveny jen malé částečky této chemikálie, které je možné najít v běžném bělidle. To označuje za licoměrné.

Jak bylo informováno v originální verzi zprávy, mise nenašla dostatečné množství potvrzujících informací pro to, že v kontejnerech odhalených na místě „útoku“ byly otravné látky. Z redigované části zprávy ovšem tyto informace zmizely.

Kromě toho autor poukazuje na to, že z nové verze zprávy byly smazány poznámky komise týkající se symptomů zasažených lidí. Ty byly rozdílné ve srovnání se symptomy, které je možné vidět u obětí chemické otravy.

Ze zprávy byla také zcela smazána část, kde se hovořilo o místě, kde se nacházely kontejnery na místě události. Jednalo se o analýzu o tom, zdali byly použity při chemickém útoku, nebo zdali se pouze nacházely na daném místě.

V závěru autor zmiňuje, že takové změny ve zprávě zvyšují úroveň podjatosti. To může zpochybnit celou reputaci mise organizace.

WikiLeaks informoval, že korekce ve výsledné části zprávy mohly být učiněny na základě příkazu ředitele OPCW v té době, jímž byl turecký diplomat Ahmet Üzümcü.

​Západ obvinil Damašek z chemického útoku na syrské město Dúma ve východní Ghútě, k němuž mělo údajně dojít 7. dubna roku 2018. V odpovědi vyhrožoval vojenskými útoky.

Jako důkaz o chemickém útoku použila organizace Bílé přilby video, na kterém mají být údajně zranění v důsledku útoku – obyvatelé Dúmy, a to včetně dětí.

Později lidé, kteří byli zachyceni na videu, informovali, že žádný útok neviděli. Jeden z nich řekl, že neznámý lidé vytvářeli ve městě paniku a následně se pokoušeli shromáždit lidi v nemocnici.

Tam je polévali vodou a nic nevysvětlovali. Následně je propustili. Lékaři, kteří se v tu dobu nacházeli v nemocnici, potvrdili, že pacienti nevykazovali příznaky chemického útoku.

Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že cílem zveřejňování informací o chemickém útoku ze strany syrských vládních vojsk, je ospravedlnit možné vojenské zásahy z vnějšku.

V ruském generálním štábu přitom dříve mluvili o přípravě provokace ve Východní Ghútě ze strany ozbrojenců. Mělo se jednat o inscenaci použití chemických zbraní.

Zdroj:  wikileaks.org