Konfrontace mezi Íránem a USA v Iráku se přiostřuje. Po útoku demonstrantů na íránský konzulát v Basře Washington obviňuje Íránem podporované milice z ostřelování americké ambasády v Bagdádu.

Washington obvinil Teherán z odpovědnosti za útok na americkou diplomatickou a konzulární misi v Iráku, který spáchaly šíitské milice.

„Spojené státy poženou režim v Teheránu k zodpovědnosti za jakýkoliv útok, který způsobí zranění našemu personálu nebo škodu na objektech americké vlády," stojí v tiskovém prohlášení, které v úterý večer zveřejnila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. „Americká odpověď bude rychlá a rozhodná při obraně amerických životů," uvádí.

Minulý čtvrtek v bagdádské „zelené zóně" došlo k minometnému útoku na americké velvyslanectví. Celkem byly vypáleny čtyři miny. Při útoku nikdo nebyl zraněn, nicméně poblíž brány velvyslanectví začalo hořet.

Ve Washingtonu z útoku obvinili milice, které podporuje Írán. Tyto milice ostatně minulý týden před útokem varovaly, že hodlají ze země vyhnat „cizí okupační síly". Den nato letiště v Basře, které mimo jiné hostí americký konzulát, čelilo raketovému útoku.

Teherán svou účast na útocích v Basře a Bagdádu popřel, ale potvrdil, že podnikl raketový útok na centrálu Strany kurdských pracujících (PKK) na severu iráckého Kurdistánu, během kterého zahynulo přes deset lidí a desítky dalších byly zraněny.

Prohlášení Bílého domu, které odsuzuje útoky proti americkému konzulátu v Basře a velvyslanectví v Bagdádu přišlo na pozadí rostoucího sektářského násilí v různých částech země. Během něj v Basře dav napadl íránský konzulát.

„Írán neudělal nic, aby zastavil tyto útoky ozbrojenců, které kontroluje, podporuje, financuje, cvičí a kterým dodává zbraně," stojí v prohlášení Bílého domu.

Washington však prozatím neposkytl žádné důkazy o odpovědnosti Íránu na těchto útocích.

Kromě toho se objevily zprávy, že Írán dopravil do Iráku balistické střely, které jsou údajně schopny zasáhnout Tel Aviv a Rijád. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo již vyjádřil své znepokojení a uvedl, že pokud se to potvrdí, tak se bude jednat o porušení irácké suverenity a rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2231, která potvrzuje výsledky jaderní dohody s Íránem. Spojené státy však z této dohody samy odstoupily.

USS Bulkeley (DDG-84), torpédoborec třídy Arleigh Burke, ve středu vplul do Středozemního moře přes Gibraltar. Informovala o tom ruská média s odkazem na údaje mezinárodního námořního sledování. Gibraltarský pozorovatel potvrdil proplutí torpédoborce 12. září.