Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) čelila tlaku při certifikaci několika vakcín proti koronaviru. Informoval o tom francouzský list Le Monde. Co to znamená? A na co francouzský deník přišel. (Foto: Pixabay)

Francouzský deník prostudoval dokumenty, které se dostaly na internet. Ty naznačují, že byla zpochybněna například kvalita vakcíny od firmy Pfizer a BioNTech, což však nezabránilo řadě vysoce postavených úředníků EU v tom, aby trvali na brzkém schválení tohoto přípravku.

Podle dané publikace byl zejména jeden ze zaměstnanců agentury velmi překvapen prohlášením šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která v jakési podobě ultimáta poukázala na potřebu schválit vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna do konce roku.

„S oběma léky jdou dodnes problémy,“ cituje publikace slova zaměstnanec agentury EMA.

Stejně tak se v dokumentech uvádí, že schválení vakcíny Pfizer v polovině prosince 2020 považovala Evropská komise za „nepřijatelné zpoždění“.

„Ať uděláme cokoliv, abychom urychlili proces odsouhlasení nebo jej provedli v požadovaném časovém rámci (…), EMA se bude muset potýkat s dotazy a kritikou z různých stran (Evropské komise, členských států EU, Evropského parlamentu, médií a široké veřejnosti),“ uvádí se v prohlášení úředníka agentury.

Podle daného dokumentu měli vědci největší problém právě s vakcínou Pfizer, protože hlavní námitka vznikla po objevení nesrovnalostí ohledně složení komerčních šarží a těch, které byly použity v klinických studiích. Obavy podle autorů dokumentu vyvolala absence schválení ze strany některých výrobních míst, stejně jako nedostatek údajů o komerčních dodávkách vakcíny.

Tak či onak, agentura musela kromě výše zmíněného nátlaku čelit také hackerskému útoku, upozorňuje deník. Útok přitom vyústil právě v únik těchto dokumentů na internet. V rozhovoru s Le Monde ale zástupci organizace připustili, že „uveřejněné e-maily odrážejí vzniklé problémy a diskuse“.

Zmiňme, že v Rusku již dříve upozorňovali na manipulace s certifikací vakcíny Pfizer. Stálý zástupce Ruska při EU Vladimir Čižov takový nátlak naznačoval a poznamenal, že Evropské agentuře pro léčivé přípravky div „neurvali ruce“, aby byla vakcína 21. prosince schválena.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB.

Zdroj:  snews.com