Novinář Sven Felix Kellerhoff, vedoucí redaktor historické rubriky Die Welt, zveřejnil článek, v němž vyzval ke zbourání pomníku vítězství na Prochorovském poli, jenž byl postaven na počest vojáků, kteří tam zahynuli v červenci 1943. (Foto: Sputnik)

Tvrdí, že v této oblasti k žádné velké bitvě nedošlo a že tam tedy Rudá armáda nezvítězila.

Jako důkaz uvádí studie německého válečného historika, plukovníka Bundeswehru ve výslužbě Karla-Heinze Friesera a také britského badatele Bena Whitleyho. Ten nalezl v jednom americkém archivu letecké snímky boje u Prochorovky pořízené německým letectvem.

„Ve skutečnosti tam bojovalo 186 německých bojových strojů proti 672 sovětským; večer onoho dne činily ztráty asi 235 tanků Rudé armády a pět tanků Wehrmachtu,“ tvrdí novinář.

Přitom akce sovětských vojsk v této bitvě označuje autor článku za „útok kamikadze“ a tvrdí, že sovětské tanky se shromáždily před úzkým mostem a staly se tak ideálním terčem pro dva prapory 2. tankového sboru SS.

Bitva u Prochorovky

Bitva u Prochorovky byla konfrontací jednotek Wehrmachtu a sovětských vojsk v průběhu obranné fáze bitvy v Kurském oblouku.  Došlo k ní 12. července 1943 na jižním kraji Kurského oblouku v pásmu Voroněžské fronty.

Ani jedna ze stran nedosáhla cílů stanovených na den 12. července: Němci nedokázali dobýt Prochorovku, prorazit obranu Rudé armády a dostat se na operační prostor, sovětská vojska nezvládla úkol obklíčení nepřátelského seskupení.

Odhady bojových ztrát se značně liší. Podle údajů vedoucího vědeckého pracovníka Vojenské akademie Generálního štábu OS Ruska a Vědeckovýzkumného ústavu válečných dějin Valerije Makovského ze 670 tanků a samohybných děl Rudé armády, které se zúčastnily protiútoku u Prochorovky, bylo ztraceno 470 kusů. Němci ztratily 50 kusů techniky ze 490.

Podle studií, které se odvolávají na údaje německého Spolkového vojenského archivu, činily celkové ztráty 2. tankového sboru SS, který se bitvy zúčastnil, 80 bojových strojů.

Na památku padlých u Prochorovky byl na místě bitvy u příležitosti 50. výročí vítězství v roce 1995 postaven pomník – Zvonice, a také chrám sv. apoštolů Petra a Pavla, které tvoří památkovou rezervaci.

Bitva v Kurském oblouku

Bitva v Kurském oblouku, která trvala od 5. července až do 23. srpna 1943, byla spojením tří strategických operací ve Velké vlastenecké válce. Rudá armáda je prováděla v regionu Kurského oblouku, aby zmařila velkou ofenzívu německých vojsk a rozdrtila strategická seskupení nepřítele – Kurské obranné, Orlovské a Bělgorodsko-Charkovské útočné.

Byla to jedna z rozhodujících bitev 2. světové války. Na obou stranách do ní bylo zapojeno přes čtyři miliony lidí, více než 69 tisíc děl a minometů, přes 13 tisíc tanků a samohybných děl a na 12 tisíc letadel.

V důsledku bojů převzal Sovětský svaz definitivně strategickou iniciativu ve válce. Poměr sil na frontě se prudce změnil ve prospěch Rudé armády, což jí zajistilo příznivé podmínky pro zahájení celkové strategické ofenzívy.

Německo a jeho spojenci přešly do obrany na všech válčištích 2. světové války a začal rozklad fašistického bloku. 

Zdroj: snews.com