Nizozemští ekologové zjišťovali koncentraci dvou populárních antibiotik v řekách a jezerech na různých místech planety a přišli k závěru, že antibiotika znečišťují vodu ve všech koutech Země, kde žijí lidé. Závěry výzkumu byly publikovány v únoru 2019 v časopise Environmental Research Letters.

"Takové vysoké množství antibiotik mohou zabíjet mikroby, které žijí v přírodních vodojemech, což může narušit potravinový řetězec. Antibiotika mohou mít také negativní vliv na účinnost bakteriálních kolonií používaných při čištění odpadních vod, "řekl Rik Oldenkamp z Radboud University v Holandsku.

V posledních letech chemici a ekologové stále častěji nacházejí ve velkých městech Evropy a Ameriky vysoké koncentrace různých antidepresiv a jiných léků, které zabíjejí plankton a způsobují anomálie v mozku a chování ryb a jiných zvířat.

Toalety jsou tradičně považovány za zdroj takového znečištění. Způsobuje to i určitá "tradice" mnoha obyvatel různých zemí, když do toalety vyhazují nepoužité léky nebo drogy a pak je spláchnou. Z tohoto důvodu nedávno orgány USA začaly doporučovat lidem, aby vyhazovali zbytečné léky a jiné drogy do speciálních nádob umístěných na policejních okrscích a ne jejich vyhazovali do kanalizace.

Rik Oldenkamp a jeho kolegové provedli první rozsáhlé hodnocení toho, jak takové "farmakologické" znečištění životního prostředí ovlivňuje přírodu. Zaměřili se na dva léky – antibiotikum ciprofloxacin a karbamazepin, prostředek na epilepsii.

Oba tyto léky jsou na seznamu životně důležitých léků WHO a jsou široce používány k boji proti záchvatům a bakteriálním infekcím už asi tři desetiletí. Použitím údajů o jejich koncentracích v odpadních vodách v některých zemích světa, jakož i statistik o spotřebě těchto léků od roku 1995 do roku 2015, holandští ekologové vypočítali jejich koncentraci ve všech řekách a jezerech planety.

Jak ukázaly i tyto výpočty, podíl ciprofloxacinu v sladkých vodách se v posledních dvou desetiletích zvýšil přibližně o 10 až 20 krát a jeho koncentrace byla ještě vyšší ve velkých městech a aglomeracích. Situace se nezhoršila pouze v chudých zemích v rovníkové Africe av centrálních oblastech Amazonie a Asie, kde je hustota obyvatelstva téměř nulová.

Karbamazepin, jak uvádí Rik Oldenkamp, ​​je přítomen i ve většině zásobníků pitné vody ve světě, které se nacházejí v blízkosti obydlených míst, ale situace se výrazně zhoršila jen v blízkosti velkých megapolisu. Je to způsobeno tím, že tento preparát se používá méně často jako antibiotikum a úroveň jeho spotřeby se v porovnání s rokem 1995 výrazně nezměnila.

Přesto koncentrace každého z těchto léků zůstala během tohoto období navzájem přibližně stejná a narůstala stejným způsobem, přičemž se každý rok zvýšila o 13 - 16%. Vědci to připisují skutečnosti, že molekuly antibiotika se vlivem slunečního záření rozkládají výrazně rychleji než karbamazepin, což z dlouhodobého hlediska způsobuje, že tato látka je nebezpečnější.

Obr. 1 .:  Vývoj globální spotřeby karbamazepinu (a), zelené) a ciprofloxacinu (b), purpurové), podle kontinentů.

Nyní je hlavním nebezpečím pro flóru a faunu ciprofloxacin. Jeho koncentrace dávno prekračila maximální přípustnou dávku, při které neovlivňuje život mikrobů a různé formy planktonu. To je typické pro všechny řeky a jezera ve většině regionů světa, s výjimkou severu Ruska a Kanady a rovníkových regionů Afriky a Jižní Ameriky.

Podle odborníků na ochranu životního prostředí to vše naznačuje, že volný oběh antibiotik by měl být zakázán nebo přísně omezen, protože ve většině případů je lidé kupují volně a ne na lékařský předpis, nebo je používají na farmách při chovu zvířat.

Obr. 2 .: Vodní rizika podle ekoregionu vyjádřené jako poměr PEC / PNEC celkového objemu vody pro karbamazepin (a), (b) a ciprofloxacin (c), (d) v letech 1995 a 2015. Vysvětlivky: počítá regiony zakreslené kde specifické procento objemu vody přesahuje PNEC.

Zdroj: bs.info