Vědci mohou brzy změnit své teorie o formování galaxií po nedávném odhalení obrazu, který ukazuje mladou galaxii, která se podobá naší vlastní Mléčné dráze, ale od doby, kdy bylo vesmíru 10 % současného věku. (Foto: Youtube)

Pomocí archivovaných pozorování Atakamské velké milimetrové anténní soustavy (ALMA) v chilské oblasti Antofagasta se tým astronomů mohl podívat na vzdálenou galaxii SPT–SJ041839–4751,9 neboli SPT0418–47, která se objevila asi 1,4 miliardy let po Velkém třesku.

Galaxie je asi 12,4 miliard světelných let od Země, což znamená, že světlo, které z ní vidíme, bylo vyzařováno, když byl vesmír relativně mladý.

Zatímco obraz SPT0418-47 se zdá být dokonalým prstenem, pohled na galaxii je ve skutečnosti gravitačně čočkován galaxií mezi naší vlastní Mléčnou dráhou a sama sebou.

„Hmotnost této bližší galaxie působí jako gravitační čočka, ohýbá SPT0418-47 směrem k Zemi, aby ALMA mohla získat lepší obraz," popsal Daniel Clery z časopisu Science Magazine.

Vědci byli také schopni použít počítačové modelování a rekonstruovat SPT0418-47 a ukázat, co považují za skutečný tvar a pohyb jeho plynu. Výsledek je vidět ke konci videa.