Většina Čechů nechce euro. Výsledky výzkumu o EU mnohé překvapí
12. září 2020 Redakce AC24 Ze světa 10359 2
V rámci každoročního šetření Naše společnost Centrum pro výzkum veřejného mínění zjistilo, že ve srovnání s loňskem jsou Češi skeptičtější k budoucnosti Evropské unie. (Foto: 123RF)

 
 
loading...
 

Proti přijetí eura se vyjádřilo téměř sedm lidí z deseti. Téměř polovina dotázaných zastává názor, že by úroveň integrace EU měla zůstat na stávající úrovni.

Ve srovnání s loňským rokem mezi Čechy přibylo skeptiků k projektu sjednocené Evropy. „Česká veřejnost je v současné době k budoucnosti projektu sjednocené Evropy spíše skeptická, když o málo více než dvě pětiny (41 %) obyvatel ČR věří, že má budoucnost a necelá polovina (47 %) naopak v jeho budoucnost nevěří,“ uvádí se v tiskové zprávě Centra pro výzkum veřejného mínění.

Z výsledků vyplývá, že větší skepsi směrem k budoucnosti sjednocené Evropy najdeme zejména u mužů (50 %, ženy 45 %), lidí starších 45 let, občanů se středním vzděláním bez maturity nebo vyučených, důchodců, lidí pracujících v dělnických profesích, dotázaných, kteří označili svoji životní úroveň za špatnou, lidí nespokojených s politickou situací a se svým životem, respondentů nedůvěřujících vládě, těch, kteří se na škále politické orientace sami zařazují jednoznačně nalevo, a potenciálních voličů KSČM, SPD či Trikolóry.

Necelá polovina Čechů (49 %) si myslí, že úroveň integrace Evropské unie by do budoucna měla zůstat na stávající úrovni. „Necelá pětina (17 %) se kloní k dalšímu posilování integrace a podle necelé čtvrtiny (23 %) respondentů by naopak měla Evropská unie integraci oslabovat,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Přijetí x nepřijetí eura

V české společnosti přetrvává převážně odmítavý postoj k přijetí eura. „V současné době přibližně sedm z deseti (69 %) českých občanů s přijetím eura za měnu ČR nesouhlasí, přičemž více než dvě pětiny (43 %) s tím ‚rozhodně nesouhlasí´ a další více než čtvrtina (26 %) ‚spíše nesouhlasí´. Pro přijetí eura je nyní téměř čtvrtina (24 %) Čechů, v tom 6 % ‚rozhodně´ a 18 % ‚spíše´,“ uvádí zpráva.

Ze zprávy vyplývá, že podpora eura klesá s rostoucím věkem. Uvádí se, že mezi zastánce eura patří statisticky významně častěji mladí lidé do 29 let, absolventi vysokých škol, dotázaní, kteří životní úroveň své domácnosti a ekonomickou situaci v ČR hodnotí jako dobrou, studenti, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, lidé hlásící se k pravici, potenciální voliči ODS, TOP 09 či Pirátů, respondenti důvěřující vládě a EU i jejím institucím. „K odpůrcům eura se častěji řadí starší 45 let, respondenti, kteří současnou ekonomickou situaci hodnotí jako špatnou, důchodci, lidé hlásící se jednoznačně k levici, ti, kteří by ve volbách do Poslanecké sněmovny podpořili KSČM, SPD či Trikolóru, dotázaní chovající k EU a jejím institucím nedůvěru a obecné lidé, kteří zastávají euroskeptické postoje,“ uvádí se v závěru tiskové zprávy.

Výsledky průzkumu GLOBSEC

Mimovládní organizace GLOBSEC zveřejnila výsledky letošního průzkumu Voices of Central and Eastern Europe. Z reportu věnovanému Slovensku vyplývá, že většina slovenských občanů si myslí, že Spojené státy ohrožují jejich identitu a hodnoty, což je nejvyšší ukazatel mezi všemi zeměmi, kde byl proveden výzkum.

Report nepolitické mimovládní organizace GLOBSEC, jenž byl zveřejněn tento týden, zahrnuje průzkumné výsledky v deseti státech střední a východní Evropy. Podle něj si je většina Slováků jistá, že Spojené státy představují hrozbu pro jejich národní identitu a hodnoty, což je největší podíl ve srovnání s ostatními zeměmi, jejichž respondenti se zúčastnili průzkumu. Konkrétně 53 % slovenských respondentů označilo USA za zdroj hrozby, zatímco v Česku tento podíl činí 33 % a je čtvrtým nejvyšším z deseti zemí po Slovensku, Bulharsku a Rakousku.

Dále se uvádí, že podle výsledků loňského průzkumu 26 % slovenských respondentů označilo Rusko za hrozbu pro svůj stát, zatímco USA před rokem jako hrozbu vnímalo 41 % Slováků.

Neutěšené závěry ze zmíněného reportu plynou i pro Evropskou unii. Podíl těch, kdo vidí v Bruselu hrozbu pro svou národní identitu a hodnoty, je nejvyšší právě v Česku a na Slovensku. V případě českých respondentů ten podíl činí 45 %, zatímco na Slovensku se jedná o 35 %.  

Z téhož výzkumu také vyplývá, že Slováci jsou údajně nejvíc náchylní ke konspiračním teoriím. Podíl jejich zastánců totiž činí 56 %.

Zdroj: snews.com

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
12. září 2020
10
RR
radim rulik
15. září 2020
demokratická volba "liberal demo" blok fašistů (ODS, Piráti, TOP0,9%, STAN apod.) nezastaví :)
00