Vědci zjistili, které chemikálie snižují u dětí jejich IQ
31. října 2019 Redakce AC24 Ze světa 6999 1
Vědci zjistili, že děti, jejichž matky měly během těhotenství v těle zvýšené některé chemické látky, které narušují endokrinní systém, se ve srovnání se svými vrstevníky opožďují z pohledu IQ o sedm let. Výsledky studie jsou publikovány v časopise Environment International. (Foto: Wikimedia)

Loading...
 
 
 
loading...

Některé chemické sloučeniny, které jsou součástí například plastových obalů na potraviny, nápoje a další spotřební zboží, se řadí ke xenobiotikům, což jsou látky, které narušují endokrinní aktivitu u lidí.

Existuje mnoho studií, které ukazují, že zvýšená hladina takových látek, jako jsou bisfenoly, ftaláty nebo pesticidy, v těle těhotných žen může vést k narušenému vývoji nervového systému u novorozenců. Komplexní účinek celé skupiny xenobiotik na vývoj dětí až do školního věku však nebyl dosud studován.

​Testování žen

Vědci z Univerzity Karlstad ve Švédsku společně se svými americkými kolegy z Lékařské školy v Mount Sinai v New Yorku dělali v prvních třech měsících těhotenství celkem 718 ženám testy krve a moči na chemické látky, u kterých se předpokládá, že ovlivňují endokrinní systém (26 látek). Analýzy byly získány v letech 2007 – 2010 na prenatálních klinikách ve městě Vermland ve Švédsku v rámci programu SELMA.

Když děti, které porodily dané ženy, dosáhly věku sedmi let, vědci jim měřili jejich IQ. Ukázalo se, že u těch dětí, především u chlapců, jejichž matky měly v těle vysokou úroveň xenobiotik, byl koeficient inteligence nižší. Co se týče nejsilnějšího vlivu na snížení IQ u dětí, ten má bisfenol F, který se vyskytuje jako součást běžných plastů. Je pozoruhodné, že tuto sloučeninu vytvořili vědci jako bezpečnou náhradu jeho nebezpečného předchůdce – bisfenolu A.

Účinek na vývoj plodu

Na zdraví plodu v časných stádiích těhotenství, které následně podle autorů práce vede k nízkým hodnotám jeho IQ, mají vliv také insekticid chlorpyrifos, polyfluoroalkylové látky v čisticích prostředcích, triclosan přidaný do antibakteriálního mýdla a ftaláty, které se nachází v měkkém PVC a plastech.

Nehledě na to, že některé z uvedených látek jsou vylučovány z těla dospělého člověka poměrně rychle, lze pozorovat jejich krátkodobý účinek na vývoj plodu. Proto těhotným ženám, především v začátcích těhotenství, doporučují odborníci vyhýbat se chemicky agresivním produktům a nahrazovat je organickou obdobou.

Zdroj: sciencedirect.co

 
 
Loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
31. října 2019

Tak že je to zaujímavé všade vo vodách sú nanočastice umelých hmôt tak že ide skutočne o zníženie inteligenčného kvocientu ľudstva na čom podľa nás konšpirátorov pracuje mocenská elita ľudstva ve)ľmi intenzívne. Aby mohli vládnuť neobmedzene ďalej je nutné IQ ovládaných Lidiček čo najviac znížiť.

https://aragonit11.blogspot.com/2018/10/pieskova-sonda-7.html


00