Vědci zaznamenali gravitační vlny v důsledku splynutí černé díry s neznámým objektem
26. června 2020 Redakce AC24 Ze světa 11573 2
Detektory gravitačních vln LIGO a Virgo zaregistrovaly nový signál, který ukazuje na vzdálené splynutí černé díry s neznámým objektem. Vědci o tom informovali v článku publikovaném v Astrophysical Journal Letters.(Foto: NRAO/AUI/NSF; S. Dagnello

 
 
loading...
 

Až dosud tyto nástroje zjišťovaly splynutí dvou černých děr nebo neutronových hvězd. Jedná se o nejhustší a nejmasivnější objekty ve vesmíru: když se přibližují a střetávají se, vytvářejí „zvlnění“ v časoprostoru, které je rozptýleno po stranách gravitačními vlnami.

Tentokrát ale kvůli velikosti bude obtížnější určit povahu splynutého páru GW190814. Jeden z objektů má totiž hmotnost asi 23 Slunce a ve skutečnosti je to černá díra. Ale druhý je téměř desetkrát lehčí. S hmotností 2,6 Slunce je příliš malý na černou díru a příliš velký na neutronovou hvězdu.

Horní limit pro neutronové hvězdy je 2,5 hmotnosti Slunce. Těžší se podle výpočtů zhroutí do černé díry. Na druhé straně nic nebrání existenci černé díry s hmotností pouze 2,6 Slunce, i když dosud nejmenší černá díra známá vědcům má asi pět hmotností Slunce.

LIGO a Virgo tuto událost spatřily 14. srpna 2019. Tradiční dalekohledy se okamžitě začaly dívat na stejnou část oblohy, aby viděly záři GW190814 v jiných dalekohledech, ale nenašly nic.

„V takové ‚úplné tmě‘ se mohou černé díry spojit, i když jsme si možná nevšimli dosvitu neutronové hvězdy: nakonec se všechno stalo ve vzdálenosti asi 800 milionů světelných let. Nakonec by ke splynutí mohlo dojít velmi rychle, prakticky bez vzniku záření,“ uvádí se v článku.

Ale s největší pravděpodobností se podle vědců jedná o malou černou díru. Takový scénář zapadá do stávajícího chápání povahy těchto objektů a nevyžaduje přezkoumání, pokud by se objekt GW190814 skutečně ukázal být neutronovou hvězdou. Splynutí se přesto stalo nejvíce „asymetrické“ ze všech, které dosud vědci pozorovali. Hmotnostní poměr objektů byl 9:1, zatímco maximální, který byl někdy zaznamenán, byl poměr 4:1 (pro splynutí dvou černých děr GW190412).

Zdroj: iopscience.iop.org

 
Loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
29. června 2020

Je to len zaujímavosť zatiaľ bez akéhokoľvek užitku, máme tu väčšie problémy

 


00