Australští vědci z Curtinské univerzity zjistili nové podrobnosti o podstatě jednoho z nejpodivnějších jevů v astrofyzice – rychlých rádiových výbuchů (FRB – Fast Radio Bursts, pozn. red.). Jejich článek byl publikován v časopise Astrophysical Journal Letters.

Australský rádiový interferometr SKA Pathfinder (ASKAP, nástroj pro astronomické pozorování) například několik těchto rychlých rádiových výbuchů zaznamenal, zatímco teleskop Murchison Widefield Array (MWA), který skenuje oblohu při nižších frekvencích, je rozpoznat nedokázal, uvádí Astrophysical Journal Letters.

Obě zařízení byla přitom ve stejné době namířena na tutéž část nebe.

„Skutečnost, že ASKAP zaznamenal tyto extrémně jasné výbuchy a MWA ne, svědčí o tom, že vysvětlení může být opravdu neočekávané. Buď zdroje tohoto jevu nevyzařují energii na nižších frekvencích nebo jsou tyto signály na cestě k Zemi blokovány," uvedl hlavní autor studie doktor Sokolovský.

Podstata rychlých rádiových výbuchů znepokojuje astronomy již od roku 2007, kdy byl tento jev poprvé objeven.

„Je velmi důležité, abychom se o původu těchto neuvěřitelných výbuchů rádiového záření, kvůli hranicím naší galaxie, dozvěděli více," uvádí doktor Macquart.

Výsledky, které byly získány pomocí těchto dvou teleskopů, přispějí k dalšímu rozvoji jiných oblastí astronomie.

Zdroj:  iop.org